Zapraszamy do zapoznania się z kolejną, wiosenną częścią naszych kulinarnych opowieści. Bohaterem dzisiejszej edycji "I wiesz, co jesz" na Portalu Gospodarz.pl są nowalijki. Tekst dostaliśmy od Was. Dziękujemy i prosimy o więcej.
Sałata
Nazwa sałata pochodzi ze średniowiecza, kiedy to różne liście zieleniny przyprawiano solą, octem i oliwą, co po łacinie określano „in salare”. Niektórzy etymologię tego słowa łączą z mlekiem (po francuski sałata to „laitue” a mleko „lait”. Być może jest to spowodowane tym, że większość sałat dziko rosnących po przełamaniu liści wydziela gęsty, biały sok przypominający mleko.
Sałata należy do roślin jednorocznych, z rodziny astrowatych. Do tego rodzaju należy ok. 100 gatunków sałat, występujących na terenach o umiarkowanym klimacie Azji i Europy. Sałata siewna (Lactuca sativa) występuje wyłącznie w uprawie. Łodyga jest krótka, jednak wydłuża się aż do wysokości 80 – 150 cm w momencie wytwarzania pędu kwiatostanowego. Kwiaty są obupłciowe i samopylne, drobne, jasnożółte, zebrane w koszyczki, pozbawione są kielicha, posiadają natomiast puch kielichowy. Owoc stanowi niełupka, opatrzona puchem kielichowym, który stanowi aparat lotny. Korzeń palowy, posiada liczne korzenie boczne.
Sałata siewna posiada cztery odmiany botaniczne: sałata głowiasta (wśród nich dwie formy: masłowa i krucha), rzymska, dębolistna i łodygowa. Sałaty znane ze straganu, lub raczej z supermarketu to także: rukola, endywia, lodowa, roszponka, radicchio czy rukiew wodna.
Sałata jest spożywana już od ponad 3500 lat. W Azji Zachodniej jadano sałatę już 1500 lat p.n.e i znano kilka jej odmian. Do Polski sałatę sprowadziła najprawdopodobniej wraz z innymi warzywami królowa Bona.
Sałata ma wiele wartości odżywczych, a przy tym mało kalorii – w 100 gramach tylko 12 kcal. Jest więc idealnym warzywem dla tych, którzy na wiosnę pragną zgubić trochę zimowego sadełka.
W sałacie znajdziemy wszystkie witaminy, z wyjątkiem witaminy D i K oraz wiele związków mineralnych. Sałata zawiera duże ilości witaminy B6 i E, która jest rozpuszczalna w tłuszczach, dlatego należy jeść sałatę skropioną oliwą lub ze śmietanką. W sałacie są tez związki magnezu, potasu i manganu oraz kwasy organiczne i enzymy. Dzięki dużej zawartości błonnika poprawia trawienie. Sałata zawiera aż 93% wody, co powoduje, że jest ona wybitnie orzeźwiająca. Ponadto sałata działa na pobudliwość seksualną, a u kobiet karmiących zwiększa sekrecję mleka.
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Gospodarz.pl, foto:
sxc.hu