I wiesz, co jesz – chleb

Chleb jest integralną częścią naszego codziennego jadłospisu. Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez kromki chleba. Niemniej jednak nie jest znana dokładna data jego powstania. Według różnych źródeł pojawił on się około 10-12 tysięcy lat temu.

I wiesz, co jesz – chleb
Następnie ciasto przekładamy na obsypany mąką blat, wyrabiamy je, formujemy kulkę i wkładamy do miski wysmarowanej olejem, szczelnie przykrywamy folią spożywczą i pozostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na około 1,5 godziny, czyli aż ciasto podwoi swoją objętość.
 
Ciasto po wyrośnięciu zagniatamy jeszcze raz i formujemy kulę, który wkładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. W tym czasie przygotowujemy piwną pastę do posmarowanie wierzchu chleba, czyli łączymy piwo połączyć z mąką i cukrem, tak aby pasta nie miała grudek.
 
Przygotowaną pastą smarujemy wierzch chleba, przy czym warstwa pasty będzie gruba na około 1 cm. Cały chleb obsypujemy płatkami żytnimi, przykrywamy ściereczką i pozostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na około 30 minut.
 
Wyrośnięty chleb wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy w temperaturze 220 stopni C przez około 25 minut, a następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni C i pieczemy jeszcze około 10 minut do zarumienienia się chleba.
 
Chlebek naan
 
Składniki:
  • 300 g mąki pszennej tortowej lub luksusowej
  • 1 łyżeczka suszonych drożdży
  • 0,5 łyżeczki soli
  • 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 jajko
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 100 g jogurtu naturalnego
  • 150 ml ciepłego mleka
Wykonanie: Mąkę łączymy z suchymi drożdżami, solą, proszkiem do pieczenia. Następnie dodajemy roztrzepane jajko, oliwę z oliwek, jogurt naturalny oraz ciepłe mleko. Wyrabiamy aż ciasto stanie się elastyczne, które nie będzie się lepić do rąk. W razie potrzeby możemy dodać jeszcze trochę mąki, ale nie za dużo – tylko tyle aby pozostało miękkie i elastyczne.
 
Następnie ciasto przekładamy do wysmarowanej olejem miski, szczelnie przykrywamy folią spożywczą i pozostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na około 1 godzinę, czyli aż ciasto podwoi swoją objętość.
 
Ciasto po wyrośnięciu dzielimy je na 8 części, które rozwałkowujemy na owalne placki o grubości 0,5 cm. Piekarnik nagrzewamy wraz z blachą do pieczenia do temperatury 230 stopni C, najlepiej jeśli posiada on z funkcję termoobiegu lub grilla. Następnie wyciągamy gorącą blachę, wykładamy ją papierem do pieczenia i układamy na niej po 4 chlebki. Całość wkładamy do piekarnika i pieczemy kilka minut, do czasu gdy chlebki będą zarumienione i powstaną na nich pęcherze powietrza.
 


Tagi:
źródło: