Zachęca się federacje krajowe i władze publiczne do opracowania, popierania i wdrożenia narzędzi zwiększających świadomość, opartych na wspólnych instrumentach utworzonych na szczeblu UE. Aby inicjatywa nabrała rozpędu i zyskała na widoczności, po publikacji strony internetowej, gdy rejestracja będzie już możliwa, zorganizuje się unijną imprezę promującą. Wydarzenie to zostanie zorganizowane wspólnie przez Komisję Europejską i sygnatariuszy do 2KW 2013 r.
Jak tylko ramy zostaną uzgodnione, będzie się zachęcać firmy do przygotowania się do rejestracji (np. poprzez uzyskanie wsparcia kadry kierowniczej) w celu zapewnienia jak największej liczby rejestracji po publikacji strony internetowej. Po stworzeniu ram, wszystkie zaangażowane podmioty będą zachęcać państwa członkowskie i sektory do dzielenia się najlepszymi praktykami (np. na stronie internetowej lub przy okazji organizacji imprez).
Filar II: rejestracja i wdrażanie zasad przez zaangażowane przedsiębiorstwa
Dobrowolna rejestracja przedsiębiorstw na stronie będzie możliwa od 3KW 2013. Sygnatariusze zachęcają podmioty gospodarcze do rejestracji, aby mogły one w pełni skorzystać z przepisów zawartych w tych ramach. Przed rejestracją przedsiębiorstwa będą musiały przeprowadzić samoocenę, rewidując ich wewnętrzne procedury, w celu zapewnienia zgodności z zasadami (w tym szkoleń, możliwości uczestnictwa w opcjach rozwiązywania sporów, komunikacji, wyznaczenia osoby kontaktowej dla rozwiązywania sporów wewnętrznych). W momencie rejestracji przedsiębiorstwa będą musiały potwierdzić przeprowadzenie samooceny oraz podjęcie działań koniecznych do dostosowania się do zasad i procedur wdrażania i egzekwowania, w tym ich zgodę na zastosowanie opcji rozwiązywania sporów zgodnie z zasadami zawartymi w ramach.
Procedura rejestracji (i jeśli to konieczne rezygnacji) musi zostać przeprowadzona przez kadrę zarządzającą, która dysponuje władzą umożliwiającą podejmowanie decyzji w imieniu całego przedsiębiorstwa w UE, w tym jednostek zależnych, zgodnie ze strukturą organizacyjną każdego przedsiębiorstwa (np. więcej niż jeden dyrektor musi podpisać rejestrację, jeśli żaden z dyrektorów nie dysponuje odpowiednią władzą lub gdy trzeba zarejestrować jednostki zależne przedsiębiorstwa). Każde zarejestrowane przedsiębiorstwo wyznaczy osobę kontaktową ds. procesów, która będzie odpowiedzialna za działania kontrolne, jak np. monitoring itd. Nazwiska i tytuły kadry kierowniczej, która przeprowadziła rejestrację oraz osób kontaktowych ds. procesów zostaną opublikowane na stronie internetowej.
Przedsiębiorstwa uczestniczące w programie będą zobowiązane do opracowania i/ lub dostosowania szkoleń w celu zapewnienia zgodności z zasadami dobrej praktyki. Zachęca się federacje krajowe do opracowania narzędzi szkoleniowych (np. e-szkolenia i seminaria) na temat sposobów zwiększania świadomości na temat zasad i procedur ram w przypadku podpisywania umów z zarejestrowanym przedsiębiorstwem.
Czytaj dalej na następnej stronie...