| Autor: redakcja3

Ramy wdrażania i egzekwowania zasad dobrej praktyki w łańcuchu dostaw żywności

Na posiedzeniu, które odbyło się 29 listopada 2011 Forum Wysokiego Szczebla do spraw Poprawy Funkcjonowania Łańcucha Dostaw Żywności przyjęło zestaw zasad dobrej praktyki w relacjach wertykalnych w łańcuchu dostaw żywności, który został przedstawiony przez grupę organizacji stron zainteresowanych reprezentujących wszystkie ogniwa łańcucha. Komisja Europejska następnie przyznała tym organizacjom mandat do przedstawienia ram wdrażania i egzekwowania tych zasad do końca czerwca 2012 r.

Ramy wdrażania i egzekwowania zasad dobrej praktyki w łańcuchu dostaw żywności
Tłumaczenia powinny zostać wykonane przez Komisję Europejską najpóźniej do 1KW 2013. Dobrze byłoby zweryfikować treść tłumaczeń, biorąc pod uwagę ich adekwatność rynkową, czym mogą się zająć federacje krajowe do końca 1KW 2013 r. Przed przetłumaczeniem tekstu, Komisja Europejska ma czas na wyrażenie swojej opinii na temat treści zasad oraz przykładów. Następnie ogłosi ona, że po wprowadzeniu ewentualnych poprawek, ramy wdrażania i zarządzania nie naruszają prawa konkurencji UE.

Strona internetowa

Przed umożliwieniem rejestracji należy stworzyć stronę internetową dostępną w całej UE, zawierającą informacje niezbędne do rejestracji oraz odpowiednie rozwiązania techniczne. Hostem strony, która powinna zostać utworzona do 3KW 2013 r., powinna być Komisja Europejska.

Sygnatariusze przygotują treści do umieszczenia na stronie internetowej.  Strona będzie przynajmniej zawierać zasady; ramy wdrażania i egzekwowania; listę zarejestrowanych podmiotów gospodarczych; korzyści wynikające z rejestracji; procedury wymagane przy rejestracji i do skutecznego udziału w programie (w tym szkolenia i zgodność) oraz procedurę rejestracyjną; często zadawane pytania; oraz wskaźniki skuteczności działania.  Prace te muszą zostać zakończone do 2KW 2013.

Zadania związane z zarządzaniem stroną internetową zostaną podzielone między Komisję Europejską (aktualizacja listy zarejestrowanych podmiotów), analityków internetowych oraz grupę zarządzającą, która zajmie się aktualizacją treści. Zadania te należy wykonywać regularnie, w ramach ciągłego procesu.

 Zachęca się do stworzenia innych stron internetowych (np. na szczeblu krajowym) odzwierciedlających stronę unijną lub połączonych z nią. Może to leżeć w gestii federacji krajowych i/ lub władz publicznych.

Budowanie świadomości

Sygnatariusze zobowiązują się do promowania stosowania ram przez członków ich organizacji oraz do mierzenia poziomu ich stosowania za pomocą wskaźników wydajności.

W celu podniesienia świadomości na temat zaproponowanych ram, sygnatariusze opracują listę korzyści dla przedsiębiorstw wynikających z rejestracji (np. lepsza reputacja przedsiębiorstwa, wykorzystanie procesów rozwiązywania sporów do skutecznego szukania rozwiązań) do końca 2KW 2013 r. Lista ta zostanie następnie umieszczona na stronie internetowej.

Ponadto, sygnatariusze rozważą możliwość stworzenia innych narzędzi zwiększających świadomość do końca 2KW 2013 r.  Grupa wielu stron zainteresowanych rozważy możliwość stworzenia narzędzi oceniających poziom wiedzy na temat zasad dobrej praktyki.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: