Informacja MRiRW – doprecyzowanie wymogów GAEC 2

Należy pamiętać, że norma GAEC 2 nie dotyczy rowów i instalacji do nawodnień (podsiąkowych czy zalewowych). W tym przypadku istniejące rowy i zbieracze drenarskie powinny być w pełni funkcjonalne.

Informacja MRiRW – doprecyzowanie wymogów GAEC 2
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismem z 4 kwietnia 2025 r. przedstawiło następującą informację doprecyzowującą wymogi na obszarach objętych normą GAEC2:

W związku z licznymi zapytaniami napływającymi do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) dotyczącymi w szczególności wymogów w zakresie normy GAEC 2, MRiRW przekazuje następujące informacje z uprzejmą prośbą o ich przekazanie do wszystkich wojewódzkich izb rolniczych.

Norma GAEC 2 ma na celu ochronę torfowisk i obszarów podmokłych użytkowanych rolniczo z jednoczesnym uwzględnieniem prowadzenia działalności rolniczej pozwalającej zakwalifikować te grunty jako użytki rolne. W Polsce obowiązuje od 15 marca 2025 r.

Kryteria definiujące obszary do objęcia normą GAEC 2 ujęto w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 marca 2025 w sprawie torfowisk i obszarów podmokłych objętych normą GAEC 2 (Dz.U. poz. 307), natomiast wymogi w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 marca 2025 zmieniającym rozporządzenie w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania (Dz.U. poz. 293).
Na obszarze GAEC 2 w przypadku:
trwałych użytków zielonych gruntów ornych
-nie przekształca się ich i nie zaoruje, z wyłączeniem możliwości wykonania zabiegu renowacji z zastosowaniem płytkiej uprawy gleby i podsiewu nie częściej niż raz na 4 lata,

-nie wydobywa się z nich torfu,

-nie buduje się na nich i nie odnawia rowów i instalacji drenujących do odwadniania lub odprowadzania wody z terenu.
-nie zaoruje się ich, z wyłączeniem możliwości płytkiej uprawy gleby do głębokości 15 cm,


-nie wydobywa się z nich torfu,

-nie buduje się na nich i nie odnawia rowów i instalacji drenujących do odwadniania lub odprowadzania wody z terenu.
Zakaz odnowy rowów i instalacji drenujących do odwadniania lub odprowadzania wody z terenu, nie obejmuje konserwacji.

Dopuszczone są tzw. konserwacje:
1) bieżące, tj. koszenie skarp, dna rowów i usuwanie przetamowań oraz
2) gruntowne (okresowe, np. nie częściej niż raz na trzy lata): odmulanie rowów, wylotów drenarskich, wycinanie zakrzaczenia z dna rowów, udrażnianie rurociągów drenarskich.


Tagi:
źródło: