Związek z obowiązującymi zasadami i przepisami krajowymi, innymi systemami dobrowolnymi oraz skutki transgraniczne
Sygnatariusze nie dysponowali wystarczającymi informacjami ani czasem potrzebnym do przeprowadzenia dogłębnej analizy obowiązujących zasad i przepisów na szczeblu krajowym, co może prowadzić do ich pokrywania się z aktualnymi ramami.
Jednak, w oparciu o dostępne informacje i rozważania teoretyczne strony zainteresowane wyciągnęły następujące wnioski:
-
Zasady i przepisy krajowe mają pierwszeństwo przed ramami, powiązanymi z nimi zasadami oraz przykładami dobrej praktyki. Ramy wdrażania i egzekwowania mają na celu uzupełnienie istniejących przepisów i rozwiązań w obszarach, w których nie istnieją inne mechanizmy.
-
Jeżeli krajowe zasady i przepisy już narzucają pewne wymogi wobec podmiotów gospodarczych, które przyjęły ramy, mają one pierwszeństwo przed niniejszymi ramami, jeśli obejmują te same wymagania.
-
Jako że są to ramy dobrowolne, przedsiębiorstwa mogą zadecydować o przyjęciu tych zasad, niezależnie od tego, czy krajowe przepisy istnieją czy też nie oraz niezależnie od tego, czy w kraju obowiązują bardziej surowe zasady.
Zgodnie z zasadą subsydiarności i wzajemnego uznawania, systemy dobrowolne (krajowe lub międzynarodowe) mogą zwrócić się do grupy zarządzającej z wnioskiem o uznanie ich systemu za zgodny z ramami. Wtedy można uznać, że przedsiębiorstwa spełniające wymogi takiego systemu dobrowolnego (krajowego lub międzynarodowego) również spełniają wymogi ram. Przedsiębiorstwa te musiałyby się jednak oficjalnie zarejestrować i spełnić ewentualne dodatkowe wymagania.
Nie przewiduje się, by istniejące reguły, stosowane do określenia, jakie prawo powinno mieć zastosowanie do danej umowy, miały wpływ na opcje rozstrzyganie sporów objęte niniejszymi ramami. W przypadku sporów transgranicznych, aspekty związane z jurysdykcją (np. miejsce postępowania sądowego, zasady proceduralne) wymagane do rozstrzygania sporów, będą określone prawem właściwym dla stosunku handlowego, w związku z którym zaistniał spór.
Jednakże, kiedy juz ramy będą obowiązywały, grupa zarządzająca dokona oceny, w ramach której określi, czy konieczne jest przyjęcie specjalnych zasad w tym zakresie, przy uwzględnieniu różnych czynników, takich jak rozmiar przedsiębiorstw czy też szczególnych aspektów kulturowych.
Finansowanie
Sygnatariusze uważają, że specjalne środki do finansowania ram nie są potrzebne. Oczekuje się, że instytucje, stowarzyszenia i przedsiębiorstwa odpowiedzialne za konkretne zadania w ramach, będą w miarę możliwość finansować je ze środków własnych. Projekt budżetu zostanie ukończony do 1KW 2013.
W każdym przypadku, administracja ram będzie oszczędna, aby ograniczyć obciążenia spoczywające na wszystkich zaangażowanych stronach.
Czytaj dalej na następnej stronie...