Partner serwisu Produkcja roślinna
Kategorie
Zobacz również tu
-
2025-04-18
-
Życzenia Wielkanocne
2025-04-17 -
Wielkanocny koszyk jakości IJHARS - PIECZYWO
2025-04-16
Poznaj produkty
-
Opryskiwacz Speedy Frutteto Plus
2020-08-05 -
Przyczepa rolnicza T755 14t
2016-02-03 -
Wał uprawowy PROGRES
2014-04-04 -
Koparka łańcuchowa DIGGA HYDRIVEXD
2012-01-05 -
Wentylator osiowy
2014-01-24
Prace polowe w marcu
Marzec jest czasem pierwszych wiosennych zasiewów, a także budzenia się przyrody do życia po zimowym śnie. W rolnictwie marzec jest miesiącem intensywnych prac polowych. Po przeschnięciu gleby wykonuje się uprawki i nawożenie, którego celem jest przygotowanie stanowisk pod siewy roślin jarych, tj. strączkowych, zbóż.
Ilość roślin żywych czy z niewielkimi uszkodzeniami określa się w kilku miejscach pola, tj. 4-5 wybranych losowo, i polega na policzeniu ilości żywych roślin na pow. 1 m2 w każdym z losowo wybranych miejsc. Następnie dodaje się otrzymane wyniki i dzieli przez ilość miejsc, w których dokonano liczenia:
-
jeśli na plantacji pozostało mniej niż 150 żywych roślin na 1 m2, to wtedy plantacja może zostać zaorana.
-
jeśli na plantacji jest ponad 150 żywych roślin i do tego równomiernie rozmieszczonych, to niezwłocznie dokonuje się zwiększonego o 10-15% nawożenia azotem oraz bronowania w celu usunięcia martwych, gnijących roślin.
-
Na plantacjach, gdzie nastąpiło spore wypadnięcie roślin, zawsze występuje zwiększone nasilenie zachwaszczenia i dlatego na takich polach zwalczanie chwastów musi być wykonane wcześnie i dokładnie.
Ponadto prowadzi się uprawki pielęgnacyjne na łąkach poprzez likwidację kretowisk i wałowanie. W korzystnych warunkach wywozi się też nawozy organiczne. W gospodarstwie ekologicznym nie wolno używać nasion zaprawianych chemicznie, ale można wapnem hydratyzowanym - proszkowym w ilości 2 kg/100 kg nasion.
Prace w sadzie
W marcu przeprowadza się cięcie formujące i prześwietlanie jabłoni, grusz i śliw. Czereśnie, wiśnie, morele i brzoskwinie powinno się przerzedzać latem, bezpośrednio po zbiorze owoców. Drzewa pestkowe, które nie były cięte latem, a mają zagęszczone korony prześwietla się wiosną. Po wykonanym cięciu wszystkie rany smaruje się specjalną maścią. Dzięki temu zapobiega się infekcji przez grzyby porażające korę i drewno.
W drugiej połowie marca przycina się drzewka posadzone jesienią. W ten sposób ułatwia się przyjęcie się drzewek i prawidłowego uformowania ich koron. W końcu marca można sadzić drzewka i krzewy owocowe i od razu się je przycinać.
Kontynuuje się cięcie owocujących krzewów jagodowych. Wskazane jest ściółkowanie gleby wokół drzewek i krzewów - kompostem, rozłożonym obornikiem, czarną włókniną itp.
Czytaj dalej na następnej stronie...
