| Autor: redakcja

Zgoda na ochronę przyrody, ale na jaśniejszych zasadach

Obowiązujące przepisy prawa pozwalają organizacjom ekologicznym na nadużycia i nieuczciwe działania, w szczególności na blokowanie i przedłużanie postępowania, pomimo braku argumentów merytorycznych dotyczących ochrony środowiska. Proponowane regulacje wprowadzają ograniczenia możliwości tego typu działań - zauważa Instytut Gospodarki Rolnej.

Zgoda na ochronę przyrody, ale na jaśniejszych zasadach

 
Przepisu art. 31 Kodeksu postępowania administracyjnego nie stosuje się.

2. Do wniosku o dopuszczenie organizacji ekologicznej do udziału w postępowaniu
wymagającym udziału społeczeństwa należy dołączyć:

1) statut organizacji ekologicznej,
 
2) informacje o osobach kierujących organizacją ekologiczną, wydane z Krajowego Rejestru Karnego, lub zaświadczenia o niekaralności, wydane przez organ innego państwa właściwy do wydawania zaświadczeń o niekaralności nie później niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku, świadczących o niekaralności za przestępstwa i przestępstwa skarbowe,
 
3) kopię odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, wydanego nie wcześniej niż na 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku,
 
4) kopie polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, o której mowa w ust. 1 pkt 4,
 
5) oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, że w okresie 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu organizacja ekologiczna nie otrzymała świadczenia od strony postępowania lub konkurenta wnioskodawcy, przy czym składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia." i klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
 
3. Organ prowadzący postępowanie wymagające udziału społeczeństwa, uznając żądanie
organizacji ekologicznej, która spełnia warunki określone w ust. 1, za uzasadnione,
postanawia o dopuszczeniu organizacji do udziału w postępowaniu. Na postanowienie o
odmowie dopuszczenia do udziału w postępowaniu organizacji ekologicznej służy zażalenie.

4. W terminie 30 dni od doręczenia postanowienia o dopuszczeniu do udziału w
postępowaniu organizacja ekologiczna składa stanowisko w sprawie, w którym powinna
przedstawić wszystkie zastrzeżenia i wnioski oraz okoliczności faktyczne i dowody. Organ
pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że organizacja ekologiczna uprawdopodobni,że nie zgłosiła ich w stanowisku bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności. Organ przy wydawaniu decyzji ma obowiązek brać pod uwagę tylko te wnioski i zastrzeżenia organizacji ekologicznych, które mają związek z ochroną środowiska.
 
5. Organizacji ekologicznej służy prawo wniesienia odwołania od decyzji wydanej w
postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa, także w przypadku, gdy nie brała ona udziału w określonym postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa prowadzonym przez organ pierwszej instancji. Jeżeli organizacja ekologiczna nie była dopuszczona do udziału w postępowaniu, to wniesienie odwołania jest równoznaczne ze zgłoszeniem wniosku o dopuszczenie do udziału w takim postępowaniu. Do odwołania należy wówczas dołączyć dokumenty, o których mowa w ust. 2. Jeżeli żądanie dopuszczenia organizacji ekologicznej do udziału w postępowaniu nie jest uzasadnione lub nie są spełnione warunki określone w ust. 1, organ odwoławczy w drodze postanowienia odmawia organizacji ekologicznej udziału w postępowaniu i stwierdza niedopuszczalność odwołania; postanowienie w tej sprawie jest ostateczne.

6. Odwołanie wniesione przez organizację ekologiczną powinno zawierać zarzuty odnoszące się do decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać twierdzenia i dowody uzasadniające to żądanie. Przepis ust. 4 zdanie drugie i trzecie stosuje się odpowiednio.

7. Organizacji ekologicznej służy skarga do sądu administracyjnego od decyzji wydanej w
postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa, także w przypadku, gdy nie brała ona udziału w określonym postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa. Przepis ust. 4 zdanie drugie i trzecie oraz ust. 6 stosuje się odpowiednio.

8. Jeżeli organizacja ekologiczna nie była dopuszczona do udziału w postępowaniu, to
wniesienie skargi do sądu administracyjnego jest równoznaczne ze zgłoszeniem wniosku o dopuszczenie do udziału w takim postępowaniu. Do skargi należy wówczas dołączyć
dokumenty, o których mowa w ust. 2. Jeżeli żądanie dopuszczenia organizacji ekologicznej do udziału w postępowaniu nie jest uzasadnione lub nie są spełnione warunki określone w ust. 1, organ odwoławczy w drodze postanowienia odmawia organizacji ekologicznej udziału w postępowaniu; postanowienie w tej sprawie jest ostateczne.

9. Stanowisko w sprawie, o którym mowa w ust. 4, a także odwołanie i skargę do sądu
administracyjnego organizacji ekologicznej, podpisuje autor, a w przypadku gdy jej
wykonawcą jest zespół autorów - kierujący tym zespołem, wraz z podaniem imienia i
nazwiska oraz daty sporządzenia. Przepis art. 66 ust. 1 pkt 19a oraz art. 74a ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.”
 


Tagi:
źródło: