| Autor: redakcja

Zgoda na ochronę przyrody, ale na jaśniejszych zasadach

Obowiązujące przepisy prawa pozwalają organizacjom ekologicznym na nadużycia i nieuczciwe działania, w szczególności na blokowanie i przedłużanie postępowania, pomimo braku argumentów merytorycznych dotyczących ochrony środowiska. Proponowane regulacje wprowadzają ograniczenia możliwości tego typu działań - zauważa Instytut Gospodarki Rolnej.

Zgoda na ochronę przyrody, ale na jaśniejszych zasadach

Przedkładana propozycja zawiera zmiany w ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, a także w ustawie – Kodeks karny.
 
Obowiązujące przepisy prawa pozwalają organizacjom ekologicznym na nadużycia i nieuczciwe działania, w szczególności na blokowanie i przedłużanie postępowania, pomimo braku argumentów merytorycznych dotyczących ochrony środowiska. Proponowane regulacje wprowadzają ograniczenia możliwości tego typu działań. W przyszłości Instytut Gospodarki Rolnej chciałby także odnieść podobne przepisy do tak zwanych „interwencji” prowadzonych przez organizacje mające w celach statutowych zapisy dot. ochrony zwierząt.
 
Niniejsze propozycje są odpowiedzią na nowelizacje ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości (przedstawiciel wnioskodawców: Krzysztof Czabański) oraz Platformy Obywatelskiej (przedstawiciel wnioskodawców: Paweł Suski), które liberalizują prawo dot. funkcjonowania organizacji ekologicznych i nadają im uprawnienia żywo zagrażające funkcjonowaniu polskiego rolnictwa. 
 


Tagi:
źródło: