| Autor: redakcja

Zgoda na ochronę przyrody, ale na jaśniejszych zasadach

Obowiązujące przepisy prawa pozwalają organizacjom ekologicznym na nadużycia i nieuczciwe działania, w szczególności na blokowanie i przedłużanie postępowania, pomimo braku argumentów merytorycznych dotyczących ochrony środowiska. Proponowane regulacje wprowadzają ograniczenia możliwości tego typu działań - zauważa Instytut Gospodarki Rolnej.

Zgoda na ochronę przyrody, ale na jaśniejszych zasadach


Poniżej propozycje zmian w prawie autorstwa Instytutu Gospodarki Rolnej:

Art. 1. W ustawie z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z  2016 r. poz. 353, z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany:

1) art. 44 otrzymuje brzmienie: 
„1. Organizacja ekologiczna może występować z żądaniem dopuszczenia do udziału na prawach strony w postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa, jeżeli:
 
1) jest to uzasadnione celami statutowymi oraz miejscem działania tej organizacji,
2) prowadzi działalność statutową w zakresie ochrony środowiska przez minimum 24 miesiące przed dniem wszczęcia tego postępowania,
 
3) liczba jej członków w tym okresie wynosi nie mniej niż 50,
 
4) osoby kierujące organizacją ekologiczną są niekarane za przestępstwa i przestępstwa skarbowe,
 
5) posiada ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z udziałem w postępowaniu o minimalnej sumie gwarancyjnej, w odniesieniu do jednego zdarzenia, w wysokości 250 000 złotych, ważne przez okres 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu,

6) w okresie 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dopuszczenie do udziału w
postępowaniu nie otrzymała świadczenia od strony postępowania lub konkurenta
wnioskodawcy.



Tagi:
źródło: