| Autor: redakcja3

Ramy wdrażania i egzekwowania zasad dobrej praktyki w łańcuchu dostaw żywności

Na posiedzeniu, które odbyło się 29 listopada 2011 Forum Wysokiego Szczebla do spraw Poprawy Funkcjonowania Łańcucha Dostaw Żywności przyjęło zestaw zasad dobrej praktyki w relacjach wertykalnych w łańcuchu dostaw żywności, który został przedstawiony przez grupę organizacji stron zainteresowanych reprezentujących wszystkie ogniwa łańcucha. Komisja Europejska następnie przyznała tym organizacjom mandat do przedstawienia ram wdrażania i egzekwowania tych zasad do końca czerwca 2012 r.

Ramy wdrażania i egzekwowania zasad dobrej praktyki w łańcuchu dostaw żywności
Grupa wielu stron zainteresowanych natychmiast rozpoczęła dyskusje, których owocem jest ten oto dokument. Zawiera on ogólny zarys ram wdrażania i egzekwowania tych zasad oraz konkretne narzędzia operacyjne. Identyfikują one zadania, które muszą zostać zrealizowane; podmioty odpowiedzialne za ich wykonanie oraz harmonogram prac. Zawiera on opis sposobu zarządzania, w tym monitoringu i oceny; wskaźniki skuteczności działania; krótką ocenę jego związku z obowiązującymi krajowymi zasadami i regulacjami, systemami dobrowolnymi oraz jego wpływem na stosunki transgraniczne; zarys finansowania; a także ocenę poziomu wypełnienia kryteriów przedłożonych przez Komisarza Barnier na Forum Wysokiego Szczebla.

Sygnatariusze uważają, że dokument ten, wypracowany w wyniku długich i żmudnych negocjacji, stanowi kompromis między różnymi interesami. Ramy te obejmują podmioty w całym łańcuchu dostaw żywności. Oczekuje się, że  zaproponowane poniżej ramy pomogą w osiągnięciu celu, jakim są uczciwe relacje handlowe na rynku, co doprowadzi do poprawy funkcjonowania łańcucha wartości, dostarczającego w sposób zrównoważony wyższej wartości w obrębie całego łańcucha dostaw, w tym konsumentom. 

Celem tych ram jest uzupełnienie unijnych i krajowych zasad i regulacji oraz systemów dobrowolnych, a nie ich zastąpienie. 

Cechy ogólne

Zarys

Ramy te zawierają system rejestracji, poprzez który podmioty gospodarcze, w tym MŚP , mogą się dobrowolnie zobowiązać do wdrożenia zasad i przyjęcia różnych opcji rozwiązywania sporów.

Są to ramy dobrowolne, dlatego ich sukces zależy od tego, czy masa krytyczna przedsiębiorstw w obrębie całego łańcucha dostaw żywności i we wszystkich ogniwach będzie gotowa na ich zastosowanie. Przedsiębiorstwa te zobowiązują się do przestrzegania zasad dobrej praktyki w relacjach wertykalnych w łańcuchu dostaw żywności, które będą stanowić podstawę ich operacji handlowych.  

Po rejestracji podmioty będą musiały stosować obowiązkowe elementy ujęte w ramach. Ramami zarządza wiele stron zainteresowanych. Zawierają one wskaźniki skuteczności działania oraz podlegają nadzorowi publicznemu.

Przed otwarciem rejestracji należy przygotować techniczne aspekty projektu. Grupa wielu stron zainteresowanych opracuje narzędzie internetowe oraz inne narzędzia informacyjne i komunikacyjne, które będą udzielać informacji koniecznych do rejestracji oraz zadbają o reklamę, w celu zwiększenia świadomości przedsiębiorstw, przedstawicieli organizacji oraz opinii publicznej na temat tych ram.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: