| Autor: redakcja1

I wiesz, co jesz - arbuz

Lato w pełni, upalne słońce na bezchmurnym niebie nagrzewa wszystko dookoła a pomysły na ochłodę już się kończą... W gorące dni pijemy wodę i soki, jemy lody, a można by to połączyć! Jak? Zjeść arbuza! Arbuz zawiera 92% wody, co sprawia, że nadaje się doskonale na orzeźwiający deser. A do tego jest całkiem sporą dawką witamin i składników mineralnych.

I wiesz, co jesz - arbuz
Arbuzy podlewa się umiarkowanie i niezbyt często, ale systematycznie tak, by nie dopuścić do przesuszenia gleby. Nie może to być jednak zimna woda. Większość odmian uprawnych owocuje na końcach pędów, a więc nie jest potrzebne ich przycinanie. Zbiór następuje od połowy sierpnia do połowy września.
 
Arbuz w 92% składa się z wody, a także posiada nieznaczną ilość witamin i składników mineralnych. Najcenniejszą wartością tej rośliny są przeciwutleniacze takie jak likopen, beta-karoten, luteina, zeaksantyna i kryptoksantyna, które opóźniają proces starzenia i hamują rozwój komórek nowotworowych. Ponadto, wspomagają organizm w astmie, łagodzą symptomy osteoporozy, bóli reumatycznych i zapalenia stawów. Arbuz zawiera w sobie cytrulinę, tj. aminokwas, który wspomaga pracę serca, przyspiesza proces regeneracji mięśni u sportowców, jak również działa podobnie jak viagra. Arbuz ma działanie moczopędne, a więc jest doskonały w chorobach nerek i infekcjach układu moczowego. Dodatkowo, dzięki enzymom działającym ściągająco, wpływa tonizująco na cerę, oczyszcza ją i ujędrnia. Arbuz wykorzystywany jest także przy leczeniu stanów zapalnych skóry oraz tzw. zajadów, czy wyprysków. Wpływa korzystnie na układ pokarmowy i polepsza przemianę materii oraz wspomaga pracę układu krążenia w celu wydalania z organizmu szkodliwych związków gromadzących się w mięśniach w trakcie intensywnych ćwiczeń.
 
Wartości odżywcze arbuza:
  • Karotenoidy – antyoksydanty i naturalne pigmenty odpowiadające za czerwoną barwę miąższu. Likopen zapobiega utlenianiu się cholesterolu, obniżając ciśnienie tętnicze i żylne. Poza tym hamuje mnożenie się w naczyniach krwionośnych wolnych rodników powodujących ich mechaniczne uszkodzenia. Jednakże im jaśniejszy miąższ tym mniej w nim karotenoidów.
  • Witaminy A i C - przeciwutleniacze pomagające zmniejszyć ciśnienie tętnicze krwi, redukując ryzyko zawału serca czy udaru mózgu.
  • Potas - pomaga kontrolować ciśnienie krwi, przyspieszając wydalanie nadmiaru sodu z organizmu oraz hamuje procesy miażdżycowe w naczyniach krwionośnych.
  • Magnez - poprawia elastyczność naczyń krwionośnych.
  • Cytrulina - znajduje się w miąższu i skórce będąc organicznym związkiem chemicznym z grupy α-aminokwasów i jest pochodną ornityny. W organizmie przekształca się w L-argininę, czyli aminokwas podnoszący poziom tlenku azotu powodujący rozluźnienie naczyń krwionośnych. Dlatego też arbuza można z pozytywnym skutkiem stosować w celu zapobiegania jak i w problemach z erekcją, a spożycie przynajmniej 6 plasterków daje podobny efekt do jednej tabletki viagry. To również idealny minerał dla sportowców, gdyż regularne spożywanie poprawia wytrzymałość siłową. Spożywanie blisko 2 szklanek soku z arbuza zwiększa poziom argininy we krwi o ponad 10%, przez co tkanka mięśniowa jest lepiej umięśniona i odżywiona.
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: