Analiza rynku wieprzowiny i wołowiny (Q1 2014)

I kwartał 2014 r. przyniósł niekorzystne zmiany na rynku trzody. Pojawienie się ognisk ASF w połowie lutego i związane z tym wprowadzenie środków ochronnych w kraju, a także powstałe ograniczenia w eksporcie mięsa na rynki pozaunijne spowodowały, że średnia cena żywca w tym czasie spadła do 4,80 zł/kg – podaje Bank BGŻ.

Analiza rynku wieprzowiny i wołowiny (Q1 2014)
Z drugiej strony pojawienie się ASF i wynikające z tego spore spadki cen żywca przyczyniły się do to tego, że niektórzy producenci najprawdopodobniej zdecydowali się przetrzymać dłużej zwierzęta, do momentu gdy cena żywca się zwiększy. Dane GUS wskazują również na niekorzystną 8% zniżkę pogłowia prosiąt i utrzymanie się liczby loch na podobnym poziomie jak w roku minionym. Takie zmiany w strukturze nie sprzyjają odbudowie stad. Niestety oznacza to, że import trzody chlewnej w następnych miesiącach będzie nadal wykazywał tendencję wzrostową. Tym samym Polska będzie coraz bardziej zależna od importu trzody chlewnej i nieprzetworzonego mięsa wieprzowego.
 
Ceny żywca w kraju powinny więc podążać za zmianami obserwowanymi na rynku europejskim. Jednakże z uwagi na trudną sytuację na rynku krajowym, ceny w kraju w II kw. mogą być o 2-3% poniżej referencyjnej ceny na rynku UE. W następnych miesiącach oczekuje się sezonowych wzrostów cen wspieranych przez okres grillowy.
 
Na rynku wołowiny sytuacja także nie jest korzystna. Eksport nieprzetworzonego mięsa wołowego odgrywającego kluczową rolę w sprzedaży, w I kw. tego roku zmalał o 3 tys. t, był to 4% spadek w skali roku. Szczególnie zauważalne zmiany związane są z mięsem świeżym lub chłodzonym, którego sprzedaż w relacji rocznej obniżyła się o 8%.
 
Odwrotne tendencje odnotowano w kategorii mięsa wołowego mrożonego, który wzrósł w analizowanym okresie o 9% - 1,2 tys. t. Ta kategoria ma jednak relatywnie nieznaczny, bo 22% udział w całej strukturze eksportu mięsa wołowego. Taka sytuacja w wysyłce hamowała wzrosty cen żywca w I kwartale. Jednakże, w wyniku poprawy relacji popytowo-podażowych już w maju odnotowano niewielkie tendencje zwyżkowe. W związku z tym utrzymają się one w II kw. 2014 roku roku. Wskazuje na to także oczekiwany wzrost cen mięsa wołowego na rynkach światowych.


Tagi:
źródło: