Na tego miesiąca wysiewa się jeszcze buraki ćwikłowe przeznaczone na przetwory. Wysiewa się rzodkiew jesienną i zimową, kapustę pekińską, sałatę, koper. Można jeszcze sadzić rozsady kalafiorów, jarmużu, kalarepy, sałaty kruchej. W trakcie suszy konieczne jest nawadniacie warzyw, w tym głównie gatunków bardziej wrażliwych na brak wody, tzn. sałaty, ogórków i innych dyniowatych, selerów, kapustnych.
Niemniej jednak w celu ochrony warzywnika nalepie stosuje się jedynie preparatów zalecane w Programie Ochrony Warzyw na poszczególne gatunki, w odpowiednich dawkach i terminach, z zachowaniem okresów karencji.
Prace przy uprawach roślin metodami ekologicznymi
W celu uszlachetnienia gnojówki do zbiornika dodaje się ścięte pokrzywy w każdej ilości kilkakrotnie mieszając. Po dwóch tygodniach opryskuje się łąki i pastwiska. Poza tym kontynuuje się ochronę biologiczną przed grzybami.
Lipiec to najcieplejszy miesiąc w roku. To także ostatni miesiąc masowego kwitnienia roślin. Owocują już krzewy czeremchy, maliny, porzeczki i krzewinki borówki czarnej, tj. jagody. Jagód nie wolno zbierać mechanicznym sposobem z uwagi na ryzyko zniszczenia leśnego runa. W tym czasie pojawiają się też maślaki i rydze. Jest to czas lotów godowych wielu szkodliwych gatunków motyli, tj. brudnicy mniszki, barczatki sosnówki oraz chrząszczy.
W tym czasie, większość ptaków zakończyła już karmienie swoich młodych, które od tej pory są zdane na siebie. W leśnictwie lipiec jest odpowiednią porą na wyznaczenie drzew dorodnych, czyli przyszłościowych i drzew przeznaczonych do wycięcia podczas trzebieży. Jeśli prace polowe na to nie pozwalają, wyboru drzew można dokonać trochę wcześniej lub później, a zatem tuż przed wykonaniem cięć trzebieżowych.
Przy wyborze drzew pomóc moze miejscowy leśniczy nadzorujący lasy niepaństwowe. Wyznaczone drzewa dorodne muszą być żywotne i mieć dobrą jakość, tj. prosty pień z niewielką liczbą grubych gałęzi i niezbyt rozrośniętą koronę. Drzewa do usunięcia można zaznaczyć zaciosem siekiery na korze, które będzie łatwo odnaleźć nawet po kilku miesiącach.