Do zasiewów roślin poplonowych wykorzystuje się rośliny strączkowe, słonecznik, facelię, rzepak, gorczycę i rośliny zbożowe. Wartość nawozowa poplonów w odniesieniu do pełnej dawki obornika przedstawia się następująco: peluszka, seradela, łubin, gdzie masa plonu stanowi 77%, a resztek pożniwnych 52% pełnej dawki obornika, rzodkiew, gorczyca, facelia, słonecznik, rzepak, przy czym masa plonu stanowi 30% pełnej dawki obornika, a z kolei łubinu, peluszki, wyki 65% pełnej dawki obornika. Poplony to także źródło taniej paszy dla bydła. Pole zasiane poplonami może też na kilka tygodni służyć, jako pastwisko.
W tym czasie zwiększa się zagrożenie ze strony chorób grzybowych w zbożach. Poza tym jeśli liść flagowy i kłos będzie w stanie zielonym jak najdłużej, czyli bez porażenia przez choroby grzybowe, to ziarno lepiej wypełnia kłos, a plon jest większy. W związku z tym, dla zbóż ozimych czas kłoszenia jest uważany za optymalny dla drugiego zabiegu ochronnego środkami ochronnymi roślin. Idealnym momentem jest chwila po wykłoszeniu, ale jeszcze przed kwitnieniem, a także bezpośrednio po kwitnieniu. Podczas kwitnienia zaleca się pominięcie w opryskach mocznika.
W lipcu kontynuuje się zwalczanie zarazy ziemniaczanej, przygotowuje magazyny na odbiór rzepaku i zbóż, zaopatruje się w wapno nawozowe. Za to zaraz po zbiorach rzepaku i zbóż dokonuje się wysiewu wapna na glebach kwaśnych, sieje poplony ścierniskowe lub wykonuje podorywki. Okres pożniwny to najlepszy czas do głęboszowania gleb, w szczególności przy uprawie buraka cukrowego.
Po zakończonym zbiorze truskawek usuwa się ściółkę i zasila je nieznaczną dawką azotu. Na starszych plantacjach porażonych przez choroby i szkodniki można ściąć liście 5-7 cm nad ziemią i spalić je. Zaleca się nawadnianie ściętych truskawek. Poza tym, przygotowuje się stanowisko pod nowe nasadzenia truskawek, starannie odchwaszcza glebę i stosuje pełne nawożenie.
Po zakończonym zbiorze czereśni i wiśni przystępuje się do cięcia prześwietlającego korony drzew. Rozpoczyna się letnie cięcie jabłoni w celu otrzymania dobrego naświetlenia koron, dzięki czemu odsłonięte owoce intensywnie się wybarwią. Rozpoczyna się okulizacja przygotowanych podkładek, posadzonych jesienią lub na wiosnę.
Czytaj dalej na następnej stronie...