Wiosną miej uprawy pod kontrolą – ubezpiecz się w Generali Agro

Już od 24 marca rolnicy będą mogli skorzystać z wyspecjalizowanej ochrony i zadbać o płynność finansową swoich gospodarstw z pewnym i godnym zaufania partnerem.

Wiosną miej uprawy pod kontrolą – ubezpiecz się w Generali Agro
Zagrożenia pogodowe – bardzo istotny czynnik ryzyka

System ubezpieczeń upraw rolnych z dopłatami z budżetu państwa funkcjonuje w Polsce od 2006 roku. Doświadczenie Generali Agro w oferowaniu tego typu ochrony sięga lat jeszcze wcześniejszych. Jak wynika z naszych obserwacji i doświadczeń zebranych w tym okresie, nieprzewidywalność pogody stanowi jeden z najważniejszych czynników ryzyka, które muszą wziąć pod uwagę w procesie zarządzania ryzykiem rolnicy i podmioty prowadzące działalność rolniczą. Średnie temperatury z roku na rok biją rekordy odchyleń w stosunku do długookresowych danych. Rok 2024 był kolejnym z rzędu, w którym odnotowano ekstremalnie wysokie wartości. Co więcej, poziom różnic temperatur również rośnie w zastraszającym tempie i wynosił +2,3oC w stosunku do wieloletnich danych. Konsekwencje tych zmian są dotkliwe dla rolników.

Nieoczywiste pory pór roku

Pomijając fakt, że w zimie 2024/2025 w wielu rejonach Polski występowało zjawisko „pełzającej wegetacji” (brak zakończenia jesiennego wzrostu ozimin), bardzo niebezpieczne dla roślin uprawnych było przesunięcie początku poszczególnych fenologicznych pór roku. W 2024 roku początek wiosny w niektórych rejonach kraju nastał 35 dni wcześniej w stosunku do średniej z lat 2007–2021! Spowodowało to znacznie przyspieszony start wegetacji roślin uprawnych, problemy związane z presją szkodników, ale przede wszystkim szkody będące następstwem przymrozków wiosennych. Jeżeli dołożymy do tego coraz wcześniej występujące z coraz większym nasileniem ekstremalne zjawiska, np. gradobicia, to zobaczymy z jak dużym ryzykiem pogodowym borykają się rolnicy. Nie zabrzmi tu optymistycznie realna prognoza niższego poziomu opadów, pociągająca za sobą zwiększone ryzyko występowania suszy na coraz większych obszarach naszego kraju, a to – sprzyjające warunki pożarowe na polach. Z drugiej strony już wiemy, że okresy bez opadów meteorologicznych będą coraz częściej przerywane nagłymi opadami o charakterze nawalnym. Ogromne straty mogą więc być powodowane przez deszcze nawalne oraz huragany. Uprawianie roli w takich okolicznościach jest nie lada wyzwaniem, ale są rozwiązania, które mogą pomóc – ubezpieczenia.

Zmiany legislacyjne w 2025 roku – nowe możliwości dla rolników

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje znowelizowana ustawa o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Nowe regulacje dają rolnikom możliwość ubezpieczenia z dopłatami z budżetu państwa rozszerzonego katalogu upraw. Do tej pory dopłaty do ubezpieczenia przysługiwały uprawom zbóż, kukurydzy, upraw rzepaku, rzepiku, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych, bobowatych grubonasiennych (roślin strączkowych), tytoniu i chmielu. Od tego roku, w związku ze zmianą ustawy, dopłaty będą również dostępne dla upraw słonecznika, facelii błękitnej, gorczycy, lnu, konopi włóknistych, roślin zielarskich czy bobowatych drobnonasiennych (np. koniczyna, lucerna, seradela).

Ustawa wprowadza też nową datę obowiązywania ryzyka przymrozków wiosennych. Od stycznia 2025 straty z ryzyka przymrozków wiosennych są zdefiniowane jako szkody spowodowane przez obniżenie się temperatury poniżej 0oC w okresie od 1 kwietnia (do tej pory był to 15 kwietnia) do 30 czerwca. Inne wprowadzone przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmiany mają na celu zwiększenie możliwości uzyskania dopłat w pełnej wysokości, zwłaszcza dla upraw owoców, drzew i krzewów owocowych. Wprowadzane zmiany można więc jednoznacznie określić jako korzystne dla rolników.

Ubezpieczenie upraw rolnych – skuteczne narzędzie zabezpieczenia płynności finansowej

Rolnik nie ma wpływu na pogodę, nie może zmienić warunków zewnętrznych prowadzenia swojej działalności, ale może przewidywać, wyciągać wnioski i przygotować się na skutki potencjalnych katastrof. W kontekście finansowym warto wziąć po uwagę proste i skuteczne rozwiązanie – ubezpieczenie. Polisa z rozsądnie dobranymi zakresem i sumą ubezpieczenia powinna być stałym elementem planowania kosztów, który zabezpieczy płynność finansową gospodarstwa w przypadku wystąpienia strat. Wybór partnera ubezpieczeniowego to duże wyzwanie. Warto, żeby miał wieloletnie doświadczenie na polskim rynku, świetnie przygotowaną ofertę produktową i metodykę likwidacji szkód oraz sztab ekspertów – rzeczoznawców rolnych, którzy będą w stanie merytorycznie i trafnie oszacować poziom ubytku w plonie. To wszystko gwarantuje Generali Agro.

Wiosna z Generali Agro

W sezonie wiosennym (od 24.03 do 30.06.2025) Generali Agro daje możliwość wykupienia ochrony dla tradycyjnych upraw, takich jak zboża, kukurydza, uprawy rzepaku, rzepiku, ziemniaków, buraków cukrowych, bobowatych grubonasiennych (roślin strączkowych), ale także ubezpieczenia upraw słonecznika, facelii błękitnej, gorczycy, lnu, konopi włóknistych, roślin zielarskich (np. ostropestu plamistego) i bobowatych drobnonasiennych. Dla plantatorów warzyw i owoców także przygotowaliśmy wyspecjalizowane rozwiązania.

Zakres ubezpieczenia jest bardzo szeroki. Klienci mogą wybierać spośród pakietów zawierających ryzyka takie jak: grad, przymrozki wiosenne, deszcz nawalny, huragan oraz ogień. Pakiety ryzyk przygotowaliśmy w ten sposób, aby można je było dostosować do indywidualnych potrzeb, łącząc poszczególne ryzyka w zależności od preferencji. Klientom prowadzącym uprawy standardowe (tradycyjne) możemy zaoferować warianty ubezpieczenia zawierające wszystkie wymienione ryzyka, natomiast dla upraw objętych dopłatami od tego roku oraz upraw warzywnych i owocowych proponujemy ubezpieczenie od gradobicia. Trzeba podkreślić, że uprawy owoców i warzyw mogą być objęte ochroną zarówno od szkód ilościowych, jak i jakościowych, co ma dla producentów bardzo duże znaczenie, ponieważ najczęstszą stratą w przypadku tych upraw jest zakwalifikowanie do niższej klasy handlowej.

Kluczowym aspektem w wyborze ubezpieczenia powinien być zakres ochrony. Generali Agro od wielu lat jest pionierem we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań produktowych, które dają ogromne możliwości. Jedną z najważniejszych zasad, którą kierujemy się od ponad 20 lat, jest stosowanie stałej sumy ubezpieczenia. W efekcie tej zasady klient zyskuje gwarancję zastosowania ceny płodów rolnych określonej na polisie podczas postępowania likwidacyjnego, niezależnie od cen rynkowych w momencie wystąpienia szkody. Ubezpieczenie upraw w Generali Agro daje też możliwość obniżenia ustawowego progu ubytku w plonie, od którego możliwa jest wypłata odszkodowania, z 10 do 8 procent dla upraw standardowych w ryzykach gradu, przymrozków wiosennych, deszczu nawalnego, huraganu i ognia. Zastosowanie tej klauzuli zwiększa możliwość uzyskania odszkodowania, szczególnie w przypadku mniejszych strat. W połączeniu z zasadą likwidacji szkody na polu lub jego części (w ramach której straty szacowane są na faktycznie uszkodzonej części pola) oraz niestosowaniem udziałów własnych (w przypadku upraw standardowych) – dajemy rolnikowi realne możliwości otrzymania odszkodowania w pełni pokrywającego jego straty.

Co jeszcze proponujemy rolnikom?
  • Możliwość rozszerzenia ochrony do 100% sumy ubezpieczenia w przypadku szkód całkowitych w ryzyku przymrozków wiosennych i gradu w ubezpieczeniu zbóż, rzepaku, kukurydzy, buraków cukrowych lub ziemniaków.
  • Możliwość rozszerzenia ochrony o szkody spowodowane przez zastoiska wodne w przypadku pakietów zawierających deszcz nawalny i huragan.
  • Odpowiedzialność za szkody spowodowane erozją wietrzną. Jest to bardzo groźne dla upraw zjawisko, które może skutkować zawianiem roślin lub uszkodzeniem liści lub pędów, zwłaszcza we wczesnych fazach rozwojowych.
  • W uprawach zbóż lub gryki, pod warunkiem wystąpienia co najmniej dwóch symptomów szkód spowodowanych huraganem lub deszczem nawalnym, odpowiadamy za szkody powstałe na skutek wylegania, którego symptomami są zgięcia podstawy źdźbła rośliny.
  • W ubezpieczeniu upraw od ryzyka ognia rozszerzamy zakres odpowiedzialności o szkody w słomie rozumianej jako plon dodatkowy. Przy całkowitym spaleniu uprawy do odszkodowania dopłacamy ryczałt w wysokości 200 zł za każdy spalony hektar. W połączeniu z odpowiedzialnością za szkody spowodowane ogniem niezależnie od przyczyny powstania pożaru, daje to pełną ochronę od tego ryzyka.
  • Dla plantatorów buraka cukrowego przygotowaliśmy możliwość rozszerzenia zakresu ochrony o szkody jakościowe wynikające z obniżenia wskaźnika polaryzacji. Gdy strata ilościowa oszacowana przez rzeczoznawców Generali Agro przekroczy 25% w uprawie buraka cukrowego, odszkodowanie jest podwyższane o 5% sumy ubezpieczenia z tytułu straty jakościowej.

Rekordowy 2024 – sprawdzian dla likwidacji szkód rolnych

Rok 2024 okazał się niezwykle trudnym testem dla naszych ekspertów – rzeczoznawców rolnych. Jak sobie poradzili? Wzorowo! Od ponad 20 lat rzeczoznawcy Generali Agro mierzą się z coraz to nowymi wyzwaniami, które natura przed nimi stawia. 2024 był rekordowy pod względem zarówno liczby przyjętych zgłoszeń szkodowych, jak i kwoty wypłaconych odszkodowań.

Nieprzewidywalny przebieg pogody, ponadnormatywnie ciepłe marzec i kwiecień, przebieg wegetacji przyśpieszony o ponad 3 tygodnie w stosunku do lat poprzednich przy występujących nagle bardzo silnych kwietniowych przymrozkach – spowodowały niespotykaną wcześniej liczbę zgłoszeń szkód z ryzyka przymrozków wiosennych. Wyjątkowo intensywne pod względem występujących w całym kraju gradobić, deszczy nawalnych i huraganów maj i czerwiec również nie dały odpocząć naszym 300 ekspertom – rzeczoznawcom rolnym. Był to dla nich bardzo intensywny czas, ale dzięki profesjonalizmowi, partnerskiemu podejściu do poszkodowanych rolników, ogromnemu zaangażowaniu i wsparciu najnowocześniejszych technologii, perfekcyjnie wykonali swoja pracę. Świadczą o tym bardzo krótkie, jak na tak intensywny okres, czasy likwidacji szkód i znikoma liczba reklamacji.

Na szybkość i jakość likwidacji szkód niebagatelny wpływ ma internetowy system zgłoszeń za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie www.generaliagro.pl. Całość procesu rolnik może śledzić w serwisie i-Rolnik.

Generali Agro – partner w najtrudniejszych chwilach

Doświadczenia roku 2024 pokazują, jak ważne dla gospodarstwa rolnego jest posiadanie solidnej ochrony ubezpieczeniowej. Nieprzewidywalność pogody spowodowana postępującymi zmianami klimatycznymi sprawia, że nikt nie jest narażony na dramatyczne skutki gradobić, przymrozków wiosennych, huraganów czy nawałnic tak bardzo, jak rolnicy prowadzący działalność „pod chmurką”. W takich sytuacjach pomoc solidnego partnera ubezpieczeniowego pozwala zminimalizować straty i utrzymać płynność finansową, pomimo wystąpienia szkód nierzadko niszczących cały plon. Warto wybrać na takiego partnera Generali Agro i mieć spokojną głowę.


Tagi:
źródło: