- Pochłanianie CO2 przez lasy, które zostało wpisane do umowy klimatycznej na wniosek Polski - jest nie tylko sposobem na redukcję emisji dwutlenku węgla, ale także na poprawę jakości gleb, wód, powietrza i bioróżnorodności. To z kolei pomoże zwiększyć bezpieczeństwo żywnościowe, wyeliminować ubóstwo i powstrzymać migracje związane z klimatem – zaznaczył minister Jan Szyszko.
Minister podkreślił również, że Polska jest zdeterminowana, aby wypełnić zapisy Porozumienia paryskiego.
- Jest ono korzystne dla wszystkich państw świata, gdyż pozwala na uwzględnienie ich specyfiki krajowej w podejmowaniu działań na rzecz walki ze zmianami klimatu - zaznaczył.
W kontekście polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej minister Jan Szyszko podkreślił, że Polska stoi na stanowisku, iż należy ograniczyć biurokrację, a w większym stopniu skupić się na konkretnych działaniach. Polityka UE powinna przede wszystkim brać pod uwagę potencjał poszczególnych państw członkowskich.
Minister Szyszko przypomniał również, że Polska w 2018 roku będzie gościła 24. konferencję ONZ w sprawie zmian klimatu – COP24.
- Będziemy dążyli do przyjęcia podczas COP24 satysfakcjonującego pakietu implementacyjnego dla Porozumienia paryskiego. Jest to gwarantem utrzymania inkluzywności i poziomu ambicji procesu globalnych negocjacji klimatycznych - mówił.
Minister podkreślił również, że szczyt odbędzie się w Katowicach, a historia transformacji tego miasta i gospodarki całego regionu powinna stanowić inspirację dla delegatów z całego świata.
Nieformalne posiedzenie ministrów środowiska UE ds. Środowiska odbyło się w dniach 13-14 lipca w Tallinnie, na zaproszenie Estonii, która od 1 lipca 2017 r. przejęła przewodnictwo w Radzie UE.