Ekoinnowacje oraz globalny wymiar międzynarodowych negocjacji dotyczących zmian klimatu były głównymi tematami, wokół których toczyły się dyskusje podczas nieformalnego posiedzenia Rady UE ds. Środowiska i Klimatu w Tallinnie. W obradach wziął udział prof. Jan Szyszko, minister środowiska.
- Planowanie przestrzenne jest wciąż obszarem zaniedbywanym, a skutki jego braku powodują, że miasto nadal nie jest w pełni przyjazne ludziom i przyrodzie. Niekontrolowany rozwój miast poprzez betonowanie i asfaltowanie powierzchni ziemi zagraża różnorodności biologicznej – powiedział.
- Nie możemy mówić o zrównoważonym rozwoju miast, jeżeli mamy do czynienia z sytuacją, gdzie 73% populacji Europejczyków mieszka w miastach, które zajmują 5% powierzchni Europy – stwierdził minister, po czym dodał: - Dla rozwoju inteligentnych, zrównoważonych miast przykładem powinna być sama przyroda, która jest wzorem obiegu zamkniętego.
Kolejnym tematem dyskusji były kwestie związane z efektywnym finansowaniem zrównoważonego rozwoju. Jak podkreślił minister Jan Szyszko finansowanie zrównoważonego rozwoju powinno wynikać przede wszystkim z właściwej waloryzacji przestrzeni pod względem usług ekosystemowych.
- Jeśli chcemy kierować naszym rozwojem w sposób zrównoważony, zapewniając sobie bezpieczeństwo ekologiczne oraz możliwość osiągania celów zrównoważonego rozwoju, musimy wycenić ekosystemy i różnorodność biologiczną. Brak wyceny jest główną przyczyną degradacji ekosystemów i utraty różnorodności biologicznej – powiedział.
O negocjacjach klimatycznych
Drugi dzień obrad koncentrował się na globalnym wymiarze międzynarodowych negocjacji dotyczących zmian klimatu, w szczególności na kwestii wzmocnienia sojuszu międzynarodowego w świetle ostatnich wydarzeń dotyczących Porozumienia paryskiego. W panelu udział wzięli m.in. Miguel Arias Caniete, komisarz UE ds. klimatu i energii, oraz Siim Kiisler, minister środowiska Estonii.
W trakcie spotkania minister Jan Szyszko podkreślił, że Porozumienie paryskie dotyczy w rzeczywistości zrównoważonego rozwoju.
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Gospodarz.pl/ Ministerstwo Środowiska foto:
pixabay.com