– Późnym latem włączymy ostateczną usługę związaną z dowodem osobistym. Na jesieni zajmiemy się tzw. pakietem kierowcy, czyli dowodem rejestracyjnym, ubezpieczeniem samochodu, prawem jazdy – żeby również te dokumenty były możliwe do sprawdzenia przez policjanta czy urzędnika za pośrednictwem smartfona. Równolegle będziemy podejmowali prace nad kartą studenta i legitymacją uczniowską, które są najbardziej pożądanym dokumentem ze wszystkich, tym bardziej że młodzi ludzie chcą mieć je zawsze pod ręką i łączyć z nimi wszelkiego rodzaju zniżki – komentuje Anna Streżyńska.
Ponadto istotną rolę w procesie wdrażania mDokumentów odegrają też operatorzy komórkowi, którzy zadeklarowali chęć współpracy w obrębie usługi mobile connect.
– W przypadku mDokumentów będzie to głównie oznaczało tyle, że opłatę za SMS-y do czasu uruchomienia mobile connect będzie ponosiło państwo, a tuż po starcie wszelkie koszty przejmą na siebie operatorzy. Pilotaż usługi ruszy na jesieni tego roku, a zakończenie prac przewidujemy na jego koniec – ocenia Anna Streżyńska.
Plany Ministerstwa Cyfryzacji sięgają jednak dalej w przyszłość. W 2018 roku planowane jest wdrożenie kolejnych dokumentów, wśród których znajdą się m.in.: karta emeryta i rencisty (posiada ją 5,5 mln ludzi), a także karta dużej rodziny.
– W następnym roku pozostaje nam jeszcze mnóstwo innych dokumentów – karta emeryta i rencisty, karta dużej rodziny i inne dokumenty, które być może zasugerują nam obywatele lub znajdziemy takie, które powinny stanowić komplet. Najważniejsze, by nie nosić ze sobą ani papieru, ani plastiku, tylko móc wyjść z domu z kluczykami do samochodu i smartfonem – dodaje Anna Streżyńska.
Minister Cyfryzacji podkreśla, że aby w pełni korzystać z możliwości systemu, trzeba spełnić jedynie jeden warunek – należy się zarejestrować do platformy mID.
– Każdy obywatel, który będzie chciał skorzystać z naszego systemu, będzie musiał się tylko zarejestrować na stronie internetowej naszej usługi. W ten sposób już na starcie będzie miał dostęp do elektronicznego dowodu osobistego i pakietu dokumentów kierowcy. W miarę rozwoju funkcjonalność będzie się zwiększać. Z platformy będzie można korzystać zarówno na telefonie typu smartfon, jak i na modelach starszej generacji. Co istotne, usługa będzie oparta o SMS-y, tak więc nie będzie wymagała zaawansowanego telefonu – podsumowuje Anna Streżyńska.