Notowania zbóż - wzrostów ciąg dalszy (3.10.2014)

Inwestorzy są już zmęczeni trwającymi od maja spadkami na giełdowym rynku zbóż. Rynki są mocno wyprzedane z punku widzenia technicznego i szukają powodów do odbicia w górę - relacjonuje Andrzej Bąk z e-WGT.

Notowania zbóż - wzrostów ciąg dalszy (3.10.2014)

Notowania zbóż

Drugą sesję z rzędu zyskiwały na wartości amerykańskie kontrakty na zboża i soję, pomimo dobrych danych o zapasach kwartalnych (dla pszenicy i kukurydzy), które opublikowane były we wtorek. We wzrostach przoduje (mocno spekulacyjny kontrakt) - pszenica w Chicago, to tu fundusze hedgingowe posiadają rekordowo krótką pozycję.

Amerykańskim kontraktom pomogła wczorajsza korekta wzrostowa na eurodolarze (usd stracił do euro 0,4%) oraz dużo większa od oczekiwań sprzedaż eksportowa pszenicy (sprzedaż kukurydzy była słaba a soi zgodna z oczekiwaniami). Dodatkowo pretekstem do wzrostów są zapowiadane na sobotę rano przymrozki na niektórych obszarach amerykańskich upraw kukurydzy i soi i padające deszcze spowalniające już i tak opóźnione zbiory.

Nadal jednak napływające na rynek prognozy dla amerykańskich zbiorów kukurydzy i soi są bardzo dobre (rekordowe) i należy spodziewać się potwierdzenia tego w postaci korekty dodatniej zarówno wydajności, jak i wielkości zbiorów w październikowej prognozie USDA (w piątek za tydzień).

Będzie to zapewne kolejny impuls dla kontynuacji trendu spadkowego na rynku zbóż i oleistych. Należy także spodziewać się w dłuższym czasie dalszego umacniania dolara w stosunku do innych walut (luzowanie polityki monetarnej przez ECB i zacieśnianie przez FED). A to będzie wywierało presję na towary wyceniane w USD. Wyceny kontraktów na Matif były i są kompromisem pomiędzy taniejącymi zbożami i soją za oceanem a słabnącą unijną walutą, która te spadki amortyzuje. Trzeba zauważyć, że o ile przeceny giełdowych kontraktów, jakie miały miejsce we wrześniu, osiągnęły bardzo podobną skalę w Chicago i na Matif, to jednak spadek wartości euro do dolara spowodował, że realnie unijne kontrakty potaniały bardziej niż amerykańskie.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: