Kategorie
Zobacz również tu
-
2024-11-22
-
Eksport towarów rolno-spożywczych z Polski
2024-11-22 -
Wyniki kontroli jakości przekąsek słonych
2024-11-22 -
Ceny serów w Polsce (10.11.2024)
2024-11-22
Poznaj produkty
-
Ładowacz czołowy STOLL do ciagnika DONG FENG
2014-11-28 -
Pilniki do korekcji racic WG1340
2014-08-05 -
Traktorek Yanmar Ke-3D 4x4
2011-12-23 -
Ser wiejski
2012-01-10
I wiesz, co jesz - ziemniaki
Barabola, pyra, kompera, bulba, swapka, kartofel, batat, grula, perka, bulwa – jednym słowem ziemniak (łac. solanum tuberosum), który jest niemal narodową potrawą Polaków. Po szeregu publikacji w ramach cyklu "I wiesz, co jesz", nadeszła kolej na przybliżenie sylwetki i zastosowań ziemniaka.
Ziemniaki w kuchni
Spore znaczenie ma wybór sposobu przygotowania ziemniaków. W związku z tym najwięcej wartości odżywczych można zachować poprzez gotowanie ich na parze czy w szybkowarze, a także wrzucenie ich do gorącej wody, gotowanie w mundurkach czy pieczone. Co ciekawe, otóż spore znaczenie ma sposób pokrojenia ziemniaków, gdyż im drobniej są pokrojone tym więcej wartości odżywczych tracą. Obierać je należy też tuż przed gotowaniem, by zbyt długo nie leżały w wodzie, która wypłucze z nich cenne substancje.
Ważnym czynnikiem jest dobór odpowiedniej odmiany ziemniaków w zależności od ich przeznaczenia. Tak więc pod uwagę należy brać głównie zwięzłość miąższu. Na sałatki i zapiekanki powinniśmy wybierać ziemniaki nierozsypujące się po ugotowaniu, jak np. sokół, malwa, ruta, lotos, kolia. Z kolei na pyzy, placki i kluski najlepsze będą ziemniaki mączyste, którego o miąższ jest suchy i sypki po ugotowaniu. Doskonale nadaje się do tego: mila, irga, beryl, arkadia. Do pieczenia, gotowania i do zup możemy wykorzystać ziemniaki ogólnoużytkowe, a więc nadające się do wszystkiego jak: irysy, orliki, dropy.
Jednym ze sposobów sprawdzenia miąższu ziemniaków jest przekrojenie ich na pół i pocieranie nimi o siebie. Jeżeli wytworzy się woda, to znak, że są one twarde i po ugotowaniu się nie rozsypią. Natomiast jeśli się kleją do siebie to znak, że po ugotowaniu będą sypkie i suche.
Poniżej zamieszczamy kilka interesujących przepisów z ziemniakiem w roli głównej:
Zapiekanka z ziemniakami
Składniki:
-
1 kg ziemniaków
-
1 pęczek natki
-
sól, pieprz
-
gałka muszkatołowa
-
4 dag masła
-
15 dag śmietany
-
1 żółtko
Ciasto:
-
30 dag mąki
-
15 dag masła
-
1 całe jajo
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki mieszamy i zagniatamy ciasto, które odstawiamy na godzinę do lodówki. Po tym czasie wylepiamy nim dno i brzegi wysokiego naczynia do zapiekania o średnicy 20 cm, przy czym brzegi ciasta powinny wychodzić znacznie poza rant naczynia, ale pozostawiamy cienki pasek do wykonania warkocza. Obrane ziemniaki podgotowujemy przez 15 min, studzimy i kroimy na cienkie plasterki. Układamy je warstwami na cieście, przekładając posiekaną pietruszką, solą, pieprzem oraz gałką muszkatołową i polewając przy tym rozpuszczonym masłem. Zalepiamy ciasto na górze. Z pozostałego ciasta splatamy warkocz i dekorujemy nim brzeg zapiekanki. Pośrodku robimy dziurkę, w którą wsuwamy kartonowy lejek. Pieczemy przez godzinę w 180°C, a przed podaniem przez lejek wlewamy śmietanę.
Czytaj dalej na następnej stronie...