Kategorie
Zobacz również tu
-
2024-11-22
-
Eksport towarów rolno-spożywczych z Polski
2024-11-22 -
Wyniki kontroli jakości przekąsek słonych
2024-11-22 -
Ceny serów w Polsce (10.11.2024)
2024-11-22
Poznaj produkty
-
Ładowacz czołowy STOLL do ciagnika DONG FENG
2014-11-28 -
Pilniki do korekcji racic WG1340
2014-08-05 -
Traktorek Yanmar Ke-3D 4x4
2011-12-23 -
Ser wiejski
2012-01-10
I wiesz, co jesz - ziemniaki
Barabola, pyra, kompera, bulba, swapka, kartofel, batat, grula, perka, bulwa – jednym słowem ziemniak (łac. solanum tuberosum), który jest niemal narodową potrawą Polaków. Po szeregu publikacji w ramach cyklu "I wiesz, co jesz", nadeszła kolej na przybliżenie sylwetki i zastosowań ziemniaka.
Oto kilka przepisów na naturalne kosmetyki z ziemniaków.
Maseczka dla zmęczonej cery
Rozgniatamy ugotowany ziemniak, mieszamy go z dodatkiem mleka tak, aby powstała papka, którą rozprowadzamy na oczyszczoną wcześniej twarz i szyję. Po 20 minutach maseczkę można zmyć letnią wodą. Maseczka ta również wygładza zmarszczki, a jej efekt widoczny jest przez kilka godzin.
Maseczka wygładzająca skórę i likwidująca zmarszczki
Oczyszczamy twarz, a potem przecieramy ją i masujemy tartymi surowymi ziemniakami. Na koniec z ich reszty robimy okład na twarz i zakrywamy gazą. Po 10 minutach można zmyć twarz letnią wodą.
Na sińce pod oczami
Ścieramy średniego ziemniaka, dzielimy powstałą masę na 2 części, przy czym każdą z nich zawijamy w gazę i kładziemy na oczy. Odpoczywamy z kompresem przez 15-20 minut.
Na złagodzenie objawów nadmiernego opalania
Plasterki surowego ziemniaka kładziemy na zaczerwienioną od słońca skórę i zostawiamy je przez 15 minut.
Na zgrubiałą skórę rąk
Obranego ziemniaka, należy ugotować w mleku z odrobiną alkoholu. Następnie rozgniatamy go i uzyskaną masą smarujemy dłonie. Po 30 minutach można zmyć maseczkę letnią wodą.
Jednakże, aby w pełni korzystać z dobrodziejstwa jakie dają ziemniaki, należy odpowiednio je przygotowywać. Przede wszystkim młode ziemniaki należy obierać jak najcieniej. Inaczej trzeba obchodzić się bulwami, które mają zielony kolor skórki czy już kiełkują. W tej sytuacji należy dokładnie je obrać i usunąć wszelkie kiełki czy pozostałe po nich oczka. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Otóż w długo magazynowanych warzywach jest solanina. Może ona np. podrażniać żołądek i powodować bóle głowy, a przy spożyciu jej w dużych ilościach można poważnie się zatruć.
Czytaj dalej na następnej stronie...