3. Zapach – to już ostatnia wskazówka, a jakże cenna. Zapach wieprzowiny jest delikatny i ledwo wyczuwalny, a wszelkie zmiany można szybko wykryć. Do takich przyczyn należą:
-
Stare mięso, czyli nie świeże mięso, które nie nadaje się do spożycia zwłaszcza gdy rozpoczął się proces gnilny, a konsumpcja wieprzowiny po jakiejkolwiek obróbce termicznej może przyczynić się do ciężkich zatruć pokarmowych.
Â
-
Złe żywienie zwierząt, które były skarmiane sporą ilością mączki rybnej i wtedy mięso pachnie rybą i też ma taki posmak, chociaż jego spożycie nie zagraża zdrowiu czy życiu ludzkiemu.
Â
-
Mięso z chorych zwierząt, gdzie zapach jego może być różny, począwszy od moczu, kału, zjełczałego masła po słodki, wręcz anyżowy czy kminkowy. Takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko, gdyż każde mięso musi przejść szczegółową kontrolę weterynaryjną i w momencie wydania decyzji o jego dyskwalifikacji jest ono utylizowane.
Â
-
Powierzchowne wchłanianie zapachu przez mięso, co oznacza, że w przypadku przechowywania go w sąsiedztwie sera czy jakiś innych intensywnie pachnących produktów wieprzowina może częściowo przejść tym zapachem.
Â
-
Zapach płciowy, czyli pochodzący z mięsa zwierząt zbyt późno albo wcale nie kastrowanych. Często jest on wyczuwalny dopiero podczas obróbki termicznej.
W związku z tym najlepiej jest kupować mięso bez przypraw, bo tylko w ten sposób będzie można dokładnie ocenić świeżość i jakość wieprzowiny.
Â
Co z pakowiem mięsa? Kupować już zapakowane czy też nie?
Biorąc mięso nie zapakowane możemy mu się uważniej przyjrzeć i ocenić, ale to samo robiło wiele osób przed nami. Natomiast w opakowaniach znajdują się produkty lepiej zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi, a wyciek z mięsa wchłaniany jest przez specjalne wkładki. Niestety i to mięso może być odpowiednio zapakowane, choć niekoniecznie świeże, bo to właśnie opakowanie będzie przeszkodą w ocenie. Dlatego warto jest sięgać po produkty posiadające odpowiednie certyfikaty by mieć pewność co do jakości i świeżości mięsa.
Â
Klasy jakości mięsa wieprzowego
Â
Do zakładów rzeźnickich trafia trzoda chlewna o różnej wadze i zawartości mięsa w tuszy. Dlatego też według unijnych norm obowiązuje klasyfikacja EUROP, gdzie tusze wieprzowe mają masę poubojową ciepła w granicach 60-120 kg. Oto klasy jakości:
-
Klasa S – zawartość mięsa w tuszy na poziomie 60% i więcej
-
Klasa E - zawartość mięsa w tuszy na poziomie 55% i więcej, ale mniej niż 60%
-
Klasa U - zawartość mięsa w tuszy na poziomie 50% i więcej, ale mniej niż 55%
-
Klasa R - zawartość mięsa w tuszy na poziomie 45% i więcej, ale mniej niż 50%
-
Klasa O - zawartość mięsa w tuszy na poziomie 40% i więcej, ale mniej niż 45%
-
Klasa P - zawartość mięsa w tuszy na poziomie niższym niż 40%
Mięsność tuszy jest to stosunek ogólnej masy mięśni poprzecznie prążkowanych do masy tuszy ważonej do 45 minut po ogłuszeniu zwierzęcia.
Czytaj dalej na następnej stronie...