Inaczej klasyfikowane są tusze nie mieszczące się w tej klasyfikacji:
-
A – tusze tuczników, których waga wynosi 50-59,9 kg
-
B – tusze o masie mniejszej niż 50 kg
-
C – tusze o masie większej niż 120 kg
-
D – tusze macior
-
F – tusze późnych kastratów
Najbardziej przydatna klasyfikacja przy zakupie mięsa bez kości:
-
Klasa I - mięso chude, nieścięgniste o zawartości tłuszczu do 15%
-
Klasa II A - mięso średnio tłuste, nieścięgniste o zawartości tłuszczu do 30%
-
Klasa II B - mięso tłuste, ścięgniste o zawartości tłuszczu do 45%
-
Klasa III - mięso chude lub średnio chude, ścięgniste o zawartości tłuszczu do 25%
-
Klasa IV - mięso krwawe, ścięgna, węzły chłonne, powięzi, gruczoły
Przydatność kulinarną określa się stosunkiem mięsa do ścięgien i tłuszczu. Jednakże w zależności od potrawy należy użyć innego mięsa. W związku z tym, do zupy czy na grilla nie wrzucimy chudego mięsa, bo się ono nie nadaje jeśli chcemy mieć treściwą potrawę czy soczysty kawałek grillowanego mięska.
Skoro już wiemy na co należy zwracać uwagę przy zakupie mięsa i skąd się ono bierze, to możemy przejść do tych najprzyjemniejszych czynności, czyli do gotowania pysznych potraw. Poniżej zebraliśmy kilka przepisów na ciekawe potrawy z wieprzowiny z wykorzystaniem poszczególnych części wyrębów:
Biodrówka ze śliwkami:
Składniki:
Przygotowanie:
Biodrówkę należy umyć, osuszyć papierowym ręcznikiem oraz pokroić w plastry. Następnie lekko posolić i posypać pieprzem. Rozgrzać masło, obsmażyć mięso i przełożyć do garnka. Na pozostawionym tłuszczu zeszklić cebulę i dodać do mięsa. Potem wlać wody tyle by zakryć mięso. Dodać przyprawy i umyte oraz pokrojone śliwki, a całość dusić pod przykryciem na małym ogniu. Jak już mięso będzie miękkie to należy dodać rozrobiony w kilku łyżkach wody sos pieczeniowy i całość dusić jeszcze przez około 7 minut. Można podawać z kaszą lub ziemniakami.
Golonka w piwie:
Składniki:
Przygotowanie:
Golonkę należy dokładnie umyć i oczyścić opalając ją z ewentualnych włosków. Następnie natrzeć solą, pieprzem i papryką z odrobiną oleju. Przygotowaną golonkę umieścić w głębokim naczyniu i obłożyć pokrojonym w plasterki czosnkiem. Zostawić ją na 2 godziny. Po tym czasie zdjąć z golonki czosnek i wstawić ją na około 30 minut do rozgrzanego do 220 stopni piekarnika. Można też opiec ją na patelni czy w piekarniku używając funkcji „grill”. Chodzi o to by była równomiernie opieczona.
Następnie do naczynia wlać całe piwo i umieścić w nim golonkę. Dusić ją pod przykryciem przez 1,5 godziny, czyli do momentu aż mięso nie będzie swobodnie odchodzić od kości. Przy czym należy pamiętać o dolewaniu wody lub piwa. Najlepiej gdy golonka jest zanurzona w większej części. Jednakże by uzyskać chrupiącą skórkę to trzeba wstawić ją na koniec na 15-20 minut do gorącego piekarnika. Podawać z tartym chrzanem lub musztardą, a do popicia oczywiście może być piwo.
Czytaj dalej na następnej stronie...