Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
Rozrzutnik obornika SIPMA RO 600 ZEFIR
2013-06-19 -
Ciągnik LAMBORGHINI R.1 35 – 45 – 55
2011-06-29 -
Zetor ładowacz czołowy ZX
2016-03-02 -
Zaczepy transportowe do wózków widłowych
2020-04-28
Zbiory owoców w Polsce w 2015 r. Produkcja jabłek powyżej 3,2 mln ton
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, tegoroczna wegetacja roślin sadowniczych przebiegała bez większych zakłóceń, pomimo nie najlepszych warunków. W rezultacie drzewa i krzewy owocowe oraz plantacje truskawek na ogół przezimowały bez dużych strat, ale w odniesieniu do roku poprzedniego ruszenie wegetacji było zdecydowanie późniejsze.
Stan upraw roślin sadowniczych
Niesprzyjającym czynnikiem, spowalniającym wegetację wiosną, był brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie, silne wiatry wysuszające glebę oraz spore spadki temperatury nocą. Termin i warunki kwitnienia były bardzo zróżnicowane w zależności od gatunku oraz położenia plantacji. Drzewa i krzewy owocowe kwitły zazwyczaj obficie, lecz w wielu rejonach zanotowano słaby oblot pszczół i warunki niekorzystne do zapylania, chociaż zapylenie roślin sadowniczych było raczej wystarczające.
W kwietniu zanotowano lokalnie uszkodzenia kwiatów moreli i brzoskwiń spowodowane przez nieznaczne przymrozki. Kolejna fala przymrozków wystąpiła w niektórych rejonach w nocy z 15 na 16 maja, tj. spadki temperatury do -4 st. C, powodując uszkodzenia w kwitnących sadach i na plantacjach truskawek. Zasięg uszkodzeń przymrozkowych nie był jednak bardzo duży. Czerwcowy opad zawiązków nie wpłynął również ujemnie na plonowanie - ilość pozostałych zawiązków była wystarczająca.
Susza glebowa, jaka wystąpiła w wielu rejonach kraju na przełomie czerwca i lipca, raczej nie spowodowała strat na plantacjach drzew owocowych. Drzewa na podkładkach silnie rosnących nie odczuły braku wilgoci ze względu na głębszy system korzeniowy, a wiele plantacji uprawianych na podkładkach karłowych, w tym szczególnie wrażliwych na brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie, jest nawadnianych. Z uwagi na wchodzenie w okres pełnego owocowania nowo założonych intensywnych sadów, w tym sezonie sporo zwiększyło się plonowanie wielu gatunków owoców z drzew, a przede wszystkim jabłek. Całkowita produkcja wszystkich owoców z drzew, w tym głównie jabłek, jest szacowana na rekordowy poziom.
Zbiory jabłek wyniosą 3,25 mln ton
Tegoroczne zbiory owoców z drzew są aktualnie oceniane na 3,7 mln ton, a zatem o blisko 2% więcej od wyjątkowo wysokiej produkcji roku poprzedniego, a produkcja jabłek została oszacowana na 3252 tys. t, czyli o 1,8% wyżej od rekordowej zeszłorocznej. Jeśli warunki dla dorastania jabłek odmian późniejszych będą korzystne, to otrzymane zbiory mogą być jeszcze większe. Na tym etapie prognozuje się wzrost produkcji w stosunku do roku 2014 wszystkich gatunków owoców z drzew z wykluczeniem śliwek.
Czytaj dalej na następnej stronie...