| Autor: redakcja1

Zbiory owoców w Polsce w 2015 r. Produkcja jabłek powyżej 3,2 mln ton

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, tegoroczna wegetacja roślin sadowniczych przebiegała bez większych zakłóceń, pomimo nie najlepszych warunków. W rezultacie drzewa i krzewy owocowe oraz plantacje truskawek na ogół przezimowały bez dużych strat, ale w odniesieniu do roku poprzedniego ruszenie wegetacji było zdecydowanie późniejsze.

Zbiory owoców w Polsce w 2015 r. Produkcja jabłek powyżej 3,2 mln ton

Zbiory gruszek, śliwek i wiśni

Zbiory gruszek ocenia się obecnie na poziomie nieznacznie większym od zeszłorocznego, tj. na 75 tys. ton, a produkcję śliwek na poziomie o 3% mniejszym, a zatem na 103 tys. t. Szacuje się zwyżkę produkcji wiśni, które w poprzednim sezonie z przyczyn ekonomicznych, nie do końca zostały zebrane. Tegoroczne plonowanie wiśni ocenia się na średnim poziomie, a zbiory z sadów wiśniowych na 180 tys. t, przy czym prognozuje się dodatkowo znaczący zbiór z drzew rosnących poza sadami.

Produkcja czereśni

Czynnikiem ograniczającym wysokość przewidywanego zbioru może być jednak znaczna ilość drobnych owoców, które mogą już nie nadrobić strat spowodowanych przez suszę oraz porażenie przez brunatną zgniliznę, gdzie po poprzednim nieudanym sezonie wiele sadów wiśniowych nie było chronionych. Produkcję czereśni ocenia się na 50 tys. t, tj. wzrost o prawie 4%. Szacuje się, że w sumie zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew, a więc brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich zwiększa się również o 4% do 21 tys. t.

Zbiory owoców z krzewów owocowych

Warunki wegetacji dla krzewów owocowych były nieco gorsze niż dla drzew, co wpłynęło na nieznaczny spadek plonowania, przez co zbiory większości gatunków mogą być na poziomie niższym od ubiegłorocznego. Czynnikiem ograniczającym otrzymanie większych plonów może być susza. Problemem może być także czynnik ekonomiczny, który będzie decydował o wysokości zbiorów porzeczki czarnej, której zbiory tych owoców są szacowane na 121 tys. t, ale na tym etapie trudno przewidzieć rzeczywistą produkcję, która faktycznie zostanie zebrana. Zbiory porzeczek czarnych i kolorowych łącznie ocenia się w tej chwili na 160 tys. t, czyli o 2% mniej niż w 2014 r. Tegoroczna produkcja malin będzie również mniejsza od zeszłorocznej o 4% do 120 tys. t. Zanotowano także zniżkę o 3% do 12 tys. t w przypadku produkcji agrestu.

Zbiory truskawek wyniosły 207 tys. ton

Wśród owoców jagodowych, tylko dla truskawek prognozuje się wzrost produkcji w odniesieniu do wcześniejszego sezonu zbiorów o 2% do 207 tys. t. Początkowo warunki wegetacji dla truskawek były niesprzyjające. Mimo, że większość plantacji przezimowała bardzo dobrze, to niedobory wilgoci w glebie oraz wiosenne chłody spowolniły wegetację, a majowe przymrozki spowodowały uszkodzenia na niektórych plantacjach. Celem przyspieszenia wzrostu część upraw truskawek została przykryta folią lub włókniną. Okres zbiorów, w prawdzie nieco opóźniony, był jednak dość długi i przebiegał na ogół w sprzyjających warunkach. Jedynym czynnikiem ograniczającym plonowanie była susza.



Tagi:
źródło: