Zgodnie z danymi monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, za kilogram tych owoców w dniach 8-9 lipca 2013 roku płacono od 3,50 do 4,61 zł/kg (loco zakład) w zależności od regionu i klasy jakości malin. Oznacza to wzrost cen w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim o 40-50%. To również poziom najwyższy od 2008 roku.
Taki stan rzeczy związany jest z sytuacją na rynku malin przetworzonych, czyli niskich zapasów mrożonek i ich wysokich cen, a także oczekiwań związanych z prawdopodobnie mniejszymi od potencjalnych zbiorów malin w Serbii.
Mniejszy wpływ na sytuację cenową ma natomiast podaż owoców na rynku krajowym. Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB ocenia w swoim raporcie „Rynek owoców i warzyw - stan i perspektywy”, czerwiec 2013 r., że zbiory malin w Polsce w 2013 roku mogą być minimalnie niższe w porównaniu do rekordowych w roku poprzednim i wynieść 125 tys. t , co daje spadek o 1,7% w stosunku rocznym.
Zgodnie z przewidywaniami nastąpił spadek cen wiśni skierowanych do przetwórstwa. Jak wynika z danych Ministerstwa, w analizowanym okresie wynosiły one od 2 do 2,33 zł/kg (loco zakład) i były o około jedną czwartą niższe w porównaniu do roku ubiegłego. Tu również wpływ na kształtowanie się ceny ma sytuacja w przetwórstwie związana z czynnikami popytowo-podażowymi na rynkach zagranicznych.
Na poziomie zbliżonym do roku poprzedniego skupowano natomiast porzeczki czarne. Dane Ministerstwa wskazują, że w dniach 8-9 lipca ceny wynosiły 1,47-1,64 zł/kg (druga cena loco zakład) podczas gdy rok wcześniej 1,45-1,63 zł/kg (loco zakład). Prawdopodobnie wynika to ze zbliżonej do zeszłorocznej podaży. Według prognoz IERiGŻ-PIB zbiory porzeczek czarnych mogą wynieść w 2013 roku 145 tys. t.