Oprócz zadowolenia konsumenta, zakłady wytwarzające produkty zgodnie z wytycznymi Systemu QAFP, mają inne korzyści tj. standaryzacja produkcji czy obecność w perspektywicznym segmencie wysokojakościowych produktów spożywczych. QAFP jest swoistym znakiem bezpieczeństwa w polskich domach, kuchniach, restauracjach, bo zdrowie rodziny zależy w dużej mierze od dobrych wyborów składników codziennej diety.
- Założyliśmy, że pierwszym produktem premium będą filety drobiowe Res-Drobu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, pracujemy nad parametryzacją certyfikowania całych tuszek kurczaka oraz pozostałych elementów. Liczymy na to, że będziemy w stanie produkować z logo QAFP i Sprawdzony Drób ok. 50% produkcji. Oczywiście mamy świadomość, że cena takiego mięsa nie będzie na razie wyższa od nie certyfikowanego. Wiemy jednak, że na siłę znaku i właściwy odbiór konsumencki musimy solidnie zapracować Dla klienta, który wybiera w sklepie mięso drobiowe, najważniejsze jest, żeby było ono zdrowe, bezpieczne i smaczne. I to właśnie gwarantuje system i znak QAFP. Ktoś, kto kupuje fileta z Res – Drobu może mieć pewność, że przygotuje z niego smaczny i zdrowy obiad, bo każda partia naszych produktów musi mieć taką samą, najwyższą jakość, a warunki hodowli kurczaków i produkcji mięsa, są stale nadzorowane – mówi Bogusław Moskal, wiceprezes Rzeszowskich Zakładów Drobiarskich Res – Drob i dodaje: - Jestem pewien, że dzięki QAFP klienci jeszcze bardziej nam zaufają i jeszcze częściej będą sięgać po mięso z Res–Drobu – wyznaje Bogusław Moskal, wiceprezes Rzeszowskich Zakładów Drobiarskich Res – Drob.
Działania związane z rozwojem Systemu QAFP trwają już ponad cztery lata. System został opracowany w 2008 roku z inicjatywy Unii Producentów Przemysłu Mięsnego – UPEMI. QAFP doprowadził m.in. do rezygnacji z dodatków nieobojętnych dla zdrowia, dopuszcza jedynie niektórych dodatków funkcjonalnych i substancji uzupełniających takich jak sól kuchenna, naturalne przyprawy i cukier.
- Certyfikujemy kolejne firmy, a kilkanaście następnych zgłosiło chęć uczestnictwa w QAFP. Przedstawiciele firm patrzą przyszłościowo, zdają sobie sprawę, że jeśli konsumenci przyzwyczają się do określonej jakości mięsa i wytworzonych z niego produktów, to automatycznie ta jakość stanie się asem w rękawie – ocenia Wiesław Różański, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego.
Znak systemu jakości oznacza dla przedsiębiorstwa także lepszą pozycję przy negocjacjach z sieciami handlowymi, które jeśli zdecydują się na wprowadzenie na sklepowe półki wyrób certyfikowany, powinny zaakceptować jego cenę. W Systemie Gwarantowanej Jakości Żywności QAFP chce produkować coraz więcej producentów, którzy – jak podkreślają - czują się odpowiedzialni za najwyższą jakość wytwarzanych przez nich wyrobów. Współczesny konsument oczekuje bowiem od produktów nie tylko gwarancji dobrego smaku i jakości, ale także pewnych wartości dodanych. Dlatego coraz większym powodzeniem cieszy się żywność z najwyższej półki.