Wstępna opinia Copa-Cogeca na temat nowego prawa zdrowia zwierząt

Copa-Cogeca z uwagą obserwowała prace nad przeglądem wspólnotowej polityki w zakresie zdrowia zwierząt (CAHP), a również brała aktywny udział w debacie, gdyż rolnicy i spółdzielnie rolnicze znajdują się w samym centrum propozycji. Gospodarze odgrywają ważną rolę regularnie monitorując zdrowie swoich zwierząt, w celu wykrycia pierwszych objawów choroby, co pozwala na podjęcie szybkich, odpowiednich działań.

Wstępna opinia Copa-Cogeca na temat nowego prawa zdrowia zwierząt
Plany awaryjne
W dalszym ciągu strony zainteresowane, jak np. organizacje rolnicze, nie angażują się oficjalnie w proces opracowywania planów awaryjnych i symulacji na szczeblu państw członkowskich na wypadek wystąpienia zarejestrowanych chorób. Wydaje się, że poziom zaangażowania różni się między państwami członkowskimi, a czasem nawet regionami. Rolnicy na pewno mają ważną rolę do odegrania w tym procesie. Przepisy w znacznym stopniu wpłyną na ich działalność i sposób życia. Zaangażowanie od samego początku pozwala na uzyskanie wsparcia przemysłu oraz opracowania praktycznych, możliwych do wdrożenia rozwiązań. Copa-Cogeca jest przekonana, że należy ustalić zestaw podstawowych zasad stosowanych w całej UE oraz że rolnicy powinni od samego początku zaangażować się w prace nad planami awaryjnymi.

Ogólne wymagania dotyczące wwozu zwierząt, materiału rozrodczego i produktów pochodzenia zwierzęcego do Unii Europejskiej
Copa-Cogeca w pełni zgadza się, że zwierzęta, materiał rozrodczy i produkty pochodzenia zwierzęcego wwożone do Unii Europejskiej muszą być zgodne z unijnymi przepisami. Jednakże inspekcje w krajach trzecich nie zawsze są nakazowe, jak te przeprowadzane w UE. Często brakuje inspekcji kontrolnych. Inspekcje przeprowadzane poza UE muszą mieć miejsce w gospodarstwie, a nie tylko w konkretnych zakładach eksportowych.

Wydatki na zdrowie i dobrostan zwierząt
 Copa-Cogeca popiera cele Komisji polegające na stopniowym wyeliminowaniu niektórych z zarejestrowanych chorób, występujących endemicznie w niektórych krajach Unii Europejskiej, poprzez wprowadzenie nowych dopłat do szczepionek, badań zwierząt oraz odszkodowań za ubój czy odstrzał zarażonych zwierząt.

Copa-Cogeca podkreśla, że należy objaśnić związek między propozycją w sprawie finansowania, a zwłaszcza poszczególnych poziomów finansowania, i sekcją dotyczącą wyznaczenia priorytetów i umieszczania chorób na liście zgodnie z nowym prawem zdrowia zwierząt.

Copa-Cogeca jest przekonana, że należy bardziej zharmonizować odszkodowania wypłacane w ramach Europejskiego funduszu weterynaryjnego za choroby z listy zarówno między państwami członkowskimi jak i w kontekście poszczególnych chorób. Należy zagwarantować skuteczniejsze metody zwalczania i kontroli chorób.

Copa-Cogeca nieustannie podkreśla, że należy poszerzyć nowy fundusz weterynaryjny, tak by obejmował on również straty wtórne, które na chwilę obecną pokrywane są przez rolników. Mówimy tu np. o stratach spowodowanych faktem, że nie znaleziono rynku zbytu na zaszczepione zwierzęta lub nawet rekompensacie za zastosowanie prewencyjnych instrumentów biobezpieczeństwa.
 
Na zakończenie, Copa-Cogeca zachęca instytucje unijne do bezzwłocznego przyjęcia przepisów odnośnie finansowania zdrowia zwierząt, popartych silnym budżetem. Rolnicy nie mogą sami ponosić odpowiedzialności za instrumenty kontroli chorób zwierząt i ich skutków oraz pokrywać ich kosztów.


Tagi:
źródło: