Mimo iż jeszcze nie wszystkie szczegóły zostały dopracowane, Copa-Cogeca jest zdania, że należy zharmonizować wdrażanie podstawowych programów biobezpieczeństwa między państwami członkowskimi przy równoczesnym utrzymaniu wysokich norm zdrowotnych w całej Unii Europejskiej. Należy jednak pamiętać o różnicach w stanie zdrowia zwierząt i rozmieszczeniu chorób, występujących w poszczególnych krajach i regionach. Copa-Cogeca raczej nie poprze wyjątkowo konkretnych, ściśle określonych zasad. Raczej skłania się w stronę systemu biobezpieczeństwa opartego na wynikach, który będzie dostosowany do różnych systemów produkcji, gdzie być może już stosuje się dobrowolne systemy zapewniania jakości.
Copa-Cogeca chciałaby podkreślić, że cały łańcuch żywnościowy ponosi odpowiedzialność za biobezpieczeństwo i zapobieganie chorobom. Wszyscy odgrywają ważną rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia zwierząt, poczynając od rolników, lekarzy weterynarii, przewoźników, ubojni i innych, aż po konsumentów i podróżników na całym świecie. Również władze publiczne na szczeblu UE oraz państw członkowskich są odpowiedzialne za utrzymanie biobezpieczeństwa na granicach, podnoszenie świadomości i programy nadzoru.
Co więcej, należy zagwarantować spójność poszczególnych ram politycznych na szczeblu unijnym, takich jak zdrowie i dobrostan zwierząt, bioróżnorodność, handel i aspekty środowiskowe, aby wszyscy rolnicy mogli wypełnić swoje zobowiązania względem zdrowia zwierząt.
Wszystkie odpowiednie narzędzia są konieczne do zapewnienia dobrego zdrowia zwierząt w Europie. Należą do nich dobra higiena, odpowiednie pasze oraz właściwe środowisko dla zwierząt oraz dobre zarządzanie. W dalszym ciągu potrzeba jednak leków weterynaryjnych do zwalczania niektórych, konkretnych chorób. Obejmuje to również drobne zastosowania i gatunki podrzędne. Konieczne są także nowe, inteligentne i skuteczne narzędzia leczenia zwierząt; opracowanie systemu wczesnego ostrzegania; dodatkowe narzędzia dostępne w gospodarstwie pozwalające na wczesną i szybką diagnozę oraz kontrolę chorób; oraz odporniejsze rasy. Copa-Cogeca uważa, że należy położyć większy nacisk na zdrowie i dobrostan zwierząt w nowych ramach programów badawczych HORYZONT 2020 oraz nowym Europejskim partnerstwie innowacji na rzecz wydajnego i zrównoważonego rolnictwa.
Copa-Cogeca popiera tworzenie dobrowolnych systemów zarządzania zdrowiem w gospodarstwach, w celu monitorowania, zarządzania i oceny problemów zdrowotnych w stadach oraz zapobiegania im. To narzędzie najlepszej praktyki wspomoże utrzymanie wysokiego statusu zdrowotnego zwierząt w gospodarstwie. Systemy te nie są systemami certyfikacji. Nie obejmują one również list kontrolnych. Wręcz przeciwnie, są to programy zarządzania dostosowane do potrzeb poszczególnych gospodarstw, dzięki którym rolnicy dowiedzą się, z jakimi kosztami wiąże się pojawienie się choroby, a także jak opracować plan działania na rzecz zarządzania zdrowiem. Dobrowolne systemy jakości stanowią część polityki na rzecz dobrego zdrowia zwierząt i jako takie powinny zostać poddane ocenie.
Podstawowa wiedza w zakresie zdrowia zwierząt
Copa-Cogeca z radością przyjęła propozycję Komisji, zgodnie z którą podmioty i osoby zawodowo zajmujące się zwierzętami będą musiały posiadać podstawową wiedzę na temat chorób zwierząt, zasad biobezpieczeństwa i związku między zdrowiem zwierząt a ich dobrostanem. Copa-Cogeca uważa, że należy uznać doświadczenia zebrane przez rolników przez lata pracy.
Czytaj dalej na następnej stronie...