Partner serwisu Produkcja roślinna
Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Wagoworkownica elektroniczna WE - 50 PLUS
2014-08-27 -
Zestaw naprawczy Ursus C-360 Oryginał
2011-01-20 -
Kocioł KOSTRZEWA MINI BIO LUXURY B
2020-04-23 -
Przyczepa budowlana typ PBN 20 R
2014-10-16 -
CASE - NEW HOLLAND Szyba tylna zielona
2011-12-14
Nowe sześciotygodniowe maksima notowań pszenicy na Matif i w Chicago (23.10.2014)
Pszenica kontynuowała w środę wzrosty po obu stronach Atlantyku. Ponownie to unijna pszenica była liderem wzrostów dodając do wtorkowych 2,7%, kolejne 2,3% w środę. Jak podkreśla Andrzej Bąk, makler e-WGT, w przeciągu dwóch dni pszenica podrożała w Paryżu aż o 5% (8 euro/t).
Notowania zbóż
W tym samym czasie (dwie ostatnie sesje) amerykańska pszenica zyskała w Chicago tylko 1,7%. Oba te kontrakty ustanowiły w środę swoje 6-tygodniowe maksima. Korekta wzrostowa na rynku zbóż i oleistych utrzymuje się na giełdach od początku października.
Silnie wyprzedany rynek z rekordową pozycją krótką zajmowaną przez kapitał spekulacyjny w pszenicy (CBoT) i poziomy notowań zbóż i oleistych najniższe od 4-5 lat zachęciły do realizacji zysków z krótkich pozycji, czyli odkupowania kontraktów.
Świat oczekuje ciągle na realizację prognozy rekordowych zbiorów kukurydzy i soi w USA i na świecie. Jednak przez ostatnich kilka tygodni deszczowa pogoda w USA skutecznie przeszkadzała w zbiorach. Skrajnie odmienna pogoda, czyli panująca w Brazylii susza mocno spowolniła zasiewy soi i kukurydzy w tym kraju. W ostatnich dniach sytuacja pogodowa uległa znaczącej poprawie zarówno w Stanach Zjednoczonych, gdzie ten i kolejny tydzień powinny pokazać duże przyspieszenie zbiorów, jak i w Brazylii – długo oczekiwane opady umożliwią kontynuację zasiewów. Wiele skazuje na to, że niebawem powinniśmy powrócić do trendu spadkowego na rynku kukurydzy i soi. Tym bardziej że silnie skorelowany z amerykańskimi kontraktami na towary kurs EUR/USD od kilku dni ustanawia nowe dzienne minima, dolar ponownie zyskuje na wartości, zmniejszając konkurencyjność amerykańskich towarów.
W przypadku pszenicy korekta wzrostowa wsparta została dodatkowo gorszymi od oczekiwań danymi w październikowym raporcie Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa. Mimo zwiększenia prognoz światowych zbiorów pszenicy do rekordowych 721 mln ton (715 mln ton sezon wcześniej) amerykanie mocno podnieśli w górę światowe zużycie, co w efekcie doprowadziło do cięcia zapasów końcowych w sezonie 14/15 o blisko 4 mln ton w porównaniu z prognozą wrześniową. Rekordowe (według USDA) zbiory pszenicy (gorszej niż zwykle jakości) mamy praktycznie za sobą. Czas zatem na przyglądanie się zasiewom pszenicy ozimej.
Czytaj dalej na następnej stronie...