Zgodnie z danymi IERiGŻ-PIB cena cebuli w krajowym skupie do konsumpcji bezpośredniej w styczniu tego roku wyniosła 1,14 zł/kg i była większa o 58% niż przed rokiem, kapusta biała o 27% do 0,56 zł/kg, a ziemniaki w skupie podrożały o 12% do 0,64 zł/kg.
Analizując zatem zachowanie cen na przestrzeni ostatnich 4 miesięcy, dynamika ich wzrostu była w miarę mała. Dotyczyło to głównie cen cebuli, które ograniczane były niskim popytem poza granicami Unii, w tym przede wszystkim na cebulę holenderską.
Jeżeli chodzi o polski eksport w okresie od lipca do listopada 2013 roku, miała miejsce zniżka jego wolumenu w ujęciu rocznym o 9% do 276 tys. t, choć wzrost cen sprawił, że w relacji wartościowej zmalał o 1,6% do 244 mln euro (dane Eurostatu).
Analizując uwarunkowania popytowo-podażowe, można szacować, że ceny warzyw gruntowych w kraju będą większe wobec roku poprzedniego przynajmniej do połowy 2014 roku, wpływając pozytywnie na wartość eksportu. Wyższy poziom cen może przełożyć się na wzrost powierzchni upraw warzyw gruntowych, podobnie jak i ziemniaków w nowym sezonie, a także mieć wpływ na zwiększenie tegorocznej produkcji w kraju.
Mimo ogólnego spadku produkcji w 2013 roku, zdecydowanie więcej warzyw przeznaczono do sektora przetwórczego. Rok 2013 był zatem kolejnym, w którym krajowa produkcja mrożonych warzyw w przedsiębiorstwach zatrudniających 50 osób i więcej wzrosła, kształtując się na rekordowym poziomie 570 tys. t, tj. o 1,3% wyższym niż w 2012 roku.
Ceny mrożonek warzywnych również się zwiększyły, co wpłynęło na poprawę kondycji firm w tym sektorze. Wzrost cen był efektem wysokiego zapotrzebowania na rynkach zachodnioeuropejskich, które wynikało z obniżenia produkcji mrożonek w krajach takich jak Belgia czy też Francja. W połączeniu rosnącym popytem w kraju, zapotrzebowanie może być czynnikiem wspierającym ceny mrożonek także w pierwszym i drugim kwartale 2014 roku.
Rozwojowi rynku mrożonek w tym również owocowych, sprzyjać może poprawa koniunktury na rynku krajowym i zagranicznym, mogąca dodatkowo stymulować wzrost popytu.
Niemniej w przypadku mrożonych owoców sytuacja cenowa jest mniej korzystna z uwagi na większą podaż zarówno w kraju jak i za granicą na truskawki czy wiśnie. Tylko ceny mrożonych malin, ze względu na mniejszą dostępność, utrzymują poziom wyższy niż w sezonie 2012/2013.