Tradycja ubierana choinki na Święta Bożego narodzenia przywędrowała do Polski z Niemiec na przełomie XVIII i XIX wieku wraz z pierwszymi protestantami. Mimo początkowych oporów kościoła katolickiego, dopatrującego się pogańskich zwyczajów, jej urok przezwyciężył wszelkie sprzeciwy. Od tamtego czasu gości w prawie każdym domu podczas świątecznego okresu.
Wśród żywych choinek największym zainteresowaniem cieszą się świerki, zarówno cięte jak i w donicach. Do najpopularniejszego gatunku zaliczamy świerki zwykłe oraz szlachetne (głównie kłujący, serbski i Engelmana). Choć na rynku można nabyć również takie drzewka jak: jodła zwykła i szlachetna (kaukaska, kalifornijska, nikko) oraz sosna i daglezja.
Z roku na rok obserwowany jest wzrost tendencji w sprzedaży choinek w donicach, głównie ze względu na praktyczne zastosowanie po okresie świątecznym. Drzewka takie można bowiem zasadzić w ogrodzie.
Świerki oraz inne rodzaje drzewek bożonarodzeniowych najlepiej nabywać w sprawdzonym centrum ogrodniczym, gdzie zazwyczaj odznaczają się wysoką jakością. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na trzy rzeczy. Pierwszą z nich jest wielkość donicy oraz bryły korzeniowej. Im większa donica tym bardziej odpowiednia dla jej wymagań. Bryła z kolei powinna być zwarta, zabezpieczona jutą i proporcjonalna do rośliny (1-metrowy świerk – 30 cm bryła). Kolejną kwestią jest wielkość samego drzewka. Aby można było zasadzić roślinę w ogrodzie po okresie świątecznym, zalecane jest kupno niskiego i młodego drzewka, gdyż zwiększa to znacznie szanse na jego przyjęcie. Niezwykle istotne jest także zwrócenie uwagi na stan zdrowotny i kolor igieł – odpowiednie zabarwienie świerku jest lekko sinawe.
Od tego momentu sporo zależy od nas samych. Żywa choinka wymaga o wiele delikatniejszego traktowania niż sztuczne drzewko. Dlatego, podczas pakowania i transportu należy uważać, aby nie połamać gałązek. Powinno się zadbać również, by drzewko nie przebywało zbyt długo zgniecione.
czytaj dalej na następnej stronie...