Zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią naszych kulinarnych opowieści. Bohaterem świątecznej edycji "I wiesz, co jesz" na Portalu Gospodarz.pl jest... jajko. Tekst został do nas nadesłany przez jedną z naszych czytelniczek. Dziękujemy i prosimy o więcej.
Maseczka naprawcza na włosy
Bazą wyjściową do sporządzenia mieszaniny jest żółtko. Można połączyć dwa żółtka, pół łyżeczki oliwy z oliwek (lub oleju rycynowego) i kilka kropli soku z cytryny. Dobrze zmieszane składniki nałożyć na włosy i pozostawić na 15 minut. Miksturę należy bardzo dokładnie spłukać. Po takiej kuracji włosy będą lśniące, odżywione i nawilżone. Maseczka idealnie przygotowuje włosy przed sezonem wiosenno - letnim, kiedy będą narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Do sporządzenia mieszaniny można dodać także sok z surowego ogórka lub jogurt naturalny. Dzięki takiej kuracji włosy będą miękkie i delikatne.
Klasyfikacja jaj
Jajka kupowane w sklepach muszą być oznaczone numerem identyfikacyjnym. Numer wystemplowany na jajku określa sposób hodowli, miejsce oraz producenta jaj.
I tak na pierwszym miejscu znajdują się cyfry od 0 do 3, które informują w jakich warunkach bytują kury.
-
3 – oznacza chów klatkowy – kury zamknięte w klatkach. Zwierzęta żyją w ciągłym ścisku. Żywione są specjalną mieszanką paszową. Brak dostępu do świeżej trawy. Od 1 stycznia 2012 hodowcy kur zobowiązani są przestrzegać nowych, korzystniejszych dla zwierząt wymogów. Zmianie na lepsze ulega zarówno wielkość klatki jak i jej wyposażenie (w klatce musi być m.in. gniazdo, grzęda, ściółka).
-
2 – chów ściółkowy – kury zamknięte są w pomieszczeniu wyłożonym ściółką ze słomy. Karmione są specjalną mieszanka paszową, nie mają dostępu do świeżej trawy.
-
1 – chów wolnowybiegowy – kury mają dostęp do świeżej trawy dzięki temu, że nie są zamykane.
-
0 – chów ekologiczny – kury żyją „na wolności” i karmione są paszą ekologiczną. Zwierzęta odizolowane są od wszystkich źródeł zanieczyszczeń, m.in. chów odbywa się z dala od ruchliwych dróg. Jaja od takich kur charakteryzują się najwyższą wartością odżywczą.
Kolejne cyfry oznaczają:
-
kod kraju (dwie litery np. PL)
-
kod województwa (2 cyfry)
-
kod powiatu (2 cyfry)
-
kod działalności (2 cyfry)
-
kod producenta (2 cyfry)
Jajka dzieli się również w zależności od ich wielkości – w zależności od wagi na opakowaniu oznacza się je jako:
-
XL – bardzo duże: 73 g i więcej,
-
L – duże: od 63 g do 73 g,
-
M – średnie: od 53 g do 63 g,
-
S – małe: poniżej 53 g.
źródło: Gospodarz.pl, foto: sxc.hu