| Autor: mikolaj

I wiesz, co jesz - jajko

Zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią naszych kulinarnych opowieści. Bohaterem świątecznej edycji "I wiesz, co jesz" na Portalu Gospodarz.pl jest... jajko. Tekst został do nas nadesłany przez jedną z naszych czytelniczek. Dziękujemy i prosimy o więcej.

I wiesz, co jesz - jajko
Cholesterol jest niezbędnym czynnikiem w funkcjach życiowych organizmu ludzkiego i nie można go traktować jako niebezpiecznej substancji. Jest on prekursorem hormonów płciowych, kwasów żółciowych i witaminy D3. Jest także składnikiem błon komórkowych i osocza krwi oraz bierze udział w aktywnym transporcie, a więc składnikiem naszego organizmu. Gdyby wykluczono cholesterol i jego pochodne z organizmu, życie przestałoby istnieć.

Ponadto cholesterol znajduje się w wielu produktach żywnościowych, które są na pewno mniej zdrowe niż bogate w składniki odżywcze jajko.

Zawartość cholesterolu endogennego we krwi człowieka zależy od wielu czynników tj.: uwarunkowania genetyczne, wiek, płeć, waga, sylwetka, aktywność fizyczna oraz choroby. Dla osób zupełnie zdrowych, mniemających problemów ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu dopuszczalne jest zjedzenie 7 – 10 jajek tygodniowo, natomiast osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi ok. 2-3 jajek  tygodniowo, plus kilka samych białek.

Należy jednak dodać, że jajo kurze może być silnym alergenem, zwłaszcza dla dzieci. Dlatego dzieci ze skłonnością do uczuleń lub takie, u których w rodzinie wystąpiła alergia na jajo kurze, nie powinny jeść jajek przed ukończeniem pierwszego roku życia. Gotowanie jajka na twardo pozbawia je z reguły własności uczulających.
 
Przechowywanie

Jaja nie są produktem zbyt trwałym. Najlepsze są „prosto od kury”, choć  z własnego doświadczenia wiem, że trudno się je wtedy obiera.W lodówce w temperaturze od 2 do 4° C można przechowywać jaja maksymalnie 3 tygodnie, pamiętając, że mają zdolność pochłaniania obcych zapachów. Niska temperatura spowalnia proces starzenia jaj, ale go nie eliminuje. Następuje stopniowy rozkład białka i witamin oraz jełczenie tłuszczu. Ten proces nieco hamuje naturalna warstwa ochronna pokrywająca skorupkę. Dlatego nie należy myć jaj przed włożeniem ich do lodówki. Ale gdy chcemy je przyrządzić, najpierw trzeba je dokładnie umyć, a potem sparzyć wrzątkiem. Jednym ze sposobów przedłużenia trwałości jajek jest ich smarowanie bezwonnym tłuszczem np. wazeliną i owinięcie papierem. Tak przechowywane jajko w chłodzie można przechowywać nawet kilka miesięcy.
 
Co powie nam wygląd jajka?

Po wyglądzie i konsystencji jajka możemy określić jego cechy, np. świeżość, czy pochodzenie.

Białko kilkudniowego jaja nie rozlewa się, przylega do żółtka, jest przejrzyste. Natomiast żółtko jest kuliste, gładkie, bez plam. Świeżość można też sprawdzić, umieszczając je w wodzie. Bardzo świeże jaja, włożone do naczynia z wodą, będą leżały poziomo na dnie, a stare, nie nadające się do jedzenia, wypłyną na powierzchnię. Jaja nieco unoszące się nie są pierwszej świeżości, ale jeszcze nadają się do jedzenia. Ocenę świeżości jaj uzyskamy także prześwietlając je w tzw. owoskopie. Powiększona komora powietrzna świadczy o tym, że białko częściowo wyschło, a więc było długo przechowywane.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: