Z danych wynika, że rocznie na świecie produkowanych jest cztery miliardy ton żywności. Natomiast 30-50% z nich trafia do śmietnika.
Brytyjska organizacja wylicza, że tak duża ilość wyrzucanej żywnoÅ›ci wynika z niewÅ‚aÅ›ciwego przechowywania, niskoterminowych dat przydatnoÅ›ci, promocyjnych cen, które nakÅ‚aniajÄ… do kupna oraz zachcianek konsumentów.
W raporcie zwraca siÄ™ również uwagÄ™, że wyrzucane produkty z powodzeniem mogÅ‚yby zostać wykorzystane do nakarmienia gÅ‚odujÄ…cych osób. Jako niekorzystny czynnik wymienia siÄ™ także niepotrzebne zużycie zasobów ziemi, wody i energii, które używane sÄ… do produkcji jedzenia.
W opinii specjalistów, przyczyn tej sytuacji możemy siÄ™ doszukiwać przede wszystkim w zbyt niskim poziomie praktyk rolniczych oraz inżynieryjnych, nieodpowiednim transporcie żywnoÅ›ci oraz niewÅ‚aÅ›ciwych praktykach sieci handlowych zachÄ™cajÄ…cych konsumentów do nadmiernych zakupów.
Eksperci twierdzÄ…, że w przypadku krajów rozwijajÄ…cych siÄ™ najwiÄ™ksze straty obserwowane sÄ… w poczÄ…tkowych etapach produkcji, tzn. miÄ™dzy polem a miejscem sprzedaży. Natomiast w paÅ„stwach z dojrzaÅ‚Ä… gospodakÄ…, powodów marnotrawstwa należy doszukiwać siÄ™ w niewÅ‚aÅ›ciwszych praktykach marketingowych oraz zachowaniu konsumentów.