W ubiegłym tygodniu na paryskiej giełdzie zniżkowe trendy cen zbóż w kontraktach terminowych pogłębiały się. Jak podaje FAMMU/FAPA, kukurydza w kontrakcie na marzec kosztowała 144,8 EUR/t, czyli o 0,9% mniej niż przed tygodniem, a pszenica – 145,8 EUR/t, a zatem to o 4,6% mniej niż tydzień wcześniej.
Presja podażowa jest aktualnie tak spora, że nawet wysoka tygodniowa produkcja bioetanolu w USA nie działa hamująco na zniżki cen. W tygodniu kończącym się 19 lutego br. amerykańska produkcja etanolu wyniosła 994 tys. baryłek dziennie, czyli to o 19 tys. baryłek więcej niż tydzień wcześniej, a zapasy etanolu - 23,11 mln baryłek.
Nie bez znaczenia dla cen bioetanolu oraz surowca, z którego jest on w przeważającej większości produkowany w Stanach, tj. kukurydzy, są dalej niskie ceny ropy. Pod koniec tygodnia notowania etanolu na giełdzie w Chicago w najbliższym kontrakcie wynosiły 1,364 USD za galon amerykański. Notowania ropy Brent na londyńskiej giełdzie kształtowały się w tym samym czasie w granicy 35 USD za baryłkę.
W najnowszym raporcie IGC szacuje w sezonie 2016/2017 zwyżka powierzchni kukurydzy w skali światowej o 1%, w tym głównie w USA, krajach WNP, Ameryce Południowej oraz w Afryce. Wzrost ten ma być „pochłonięty” w prawdzie przez zwiększającą się konsumpcję, jednak nie poprawia to „ciężkiego” bilansu kukurydzy na świecie, z wyjątkowo wysokim poziomem zapasów, który według przewidywań będzie niższy tylko minimalnie na koniec przyszłego sezonu - do 200 mln ton. Spodziewany spadek zbiorów pszenicy – o 21 mln ton w ujęciu sezonu, ma być głównie związany z pogorszeniem plonowania.
Niemniej jednak wysokie zapasy pszenicy końcowe będą w dużej mierze niwelować oczekiwane spadki produkcji. W przypadku jęczmienia IGC prognozuje się globalny areał na poziomie podobnym do tego sezonu, przy czym wzrost areału zajętej pod ten gatunek jest oczekiwany w Europie, krajach WNP oraz w Ameryce Północnej. Światowa produkcja jęczmienia ma zmaleć o 3% z uwagi na gorsze plony.
Tak więc korzystne prognozy dla zbóż na następny sezon w połączeniu z wysokimi zapasami, które IGC ocenia na 465 mln ton, w tym 213 mln ton pszenicy i 206 mln ton kukurydzy, najwyższymi od 29 lat, powodują aktualnie spadkowe trendy na rynku zbożowym - zauważa FAMMU/FAPA.
źródło: Gospodarz.pl/FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters oraz innych źródeł foto:
Gospodarz.pl