W środę kontrakty futures na pszenicę poszybowały w górę o blisko 4% na giełdzie w Chicago i o 1,5% na giełdzie Matif.
Jednym z ważnych powodów trwających od początku lutego wzrostów na rynku pszenicy jest pogarszająca się kondycja pszenicy ozimej w USA, przy utrzymującym się silnym popycie eksportowym. Na przełomie lutego i marca doszły problemy związane z Krymem i to one spowodowały masowy napływ nowego kapitału spekulacyjnego na rynek zbóż (pszenica i kukurydza).
Nowe zakupy (zajmowanie długich pozycji) napędzają kolejne wzrosty i to popyt na wirtualny towar (kontrakt futures) winduje ceny z dnia na dzień o nawet kilka procent. Kontrakty zbożowe futures stały się maszynką do zarabiania pieniędzy dla wielkich inwestorów finansowych. Tu warto zauważyć, że od 3,5 letnich minimów notowań kukurydzy i pszenicy w Chicago z początku roku, wyceny futures wzrosły już o 25% - pszenica i o 18% - kukurydza w Chicago. Tak silne wzrosty nie mają żadnego uzasadnienia w sytuacji fundamentalnej na globalnym rynku zbóż. Rynek zbóż na Matif jest w mniejszym stopniu rynkiem spekulacyjnym, stąd mniejsza zmienność cen przy zachowaniu jednak kierunku obranego przez giełdę w Chicago. Siła wzrostów na europejskich kontraktach zbożowych jest dodatkowo zmniejszana przez trwający od dłuższego czasu trend wzrostowy eurodolara (słabnie dolar i drożeje euro), którego kurs jest teraz najwyższy od października 2011 roku.
W ostatnich dniach doszło do silnej przeceny na rynku oleistych. Trwa realizacja zysków (zamykanie długich pozycji) na soi. Wcześniej jednak notowania soi w Chicago wzrosły w okresie początek lutego do 7-go marca o 15%. Teraz spadły w ciągu trzech dni o ok. 5%.
Wczorajsze prognozy płynące z Brazylii były złe dla rynku soi (poniżej), mimo to nie ma jak na razie reakcji na te dane na giełdzie w Chicago.
Czytaj więcej o cenach zbóż
Wczoraj CONAB (brazylijska agencja analityczna) obniżyła minimalnie brazylijską produkcję kukurydzy z 75,5 mln ton do 75,2 mln ton. Są to szacunki nadal wyższe niż ostatnia prognoza USDA w wysokości 70 mln ton. CONAB mocno obniżył prognozę produkcji soi brazylijskiej do 85,4 mln ton z 90 mln ton (USDA – 88,5 mln ton).
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Gospodarz.pl/e-WGT, autor: Andrzej Bąk, foto:
Gospodarz.pl