Przykładowo, w tygodniu kończącym się 20 listopada br. produkcja etanolu w USA wynosiła średnio 1014 tys. baryłek dziennie w porównaniu do 1017 tys. baryłek w poprzednim tygodniu i 1008 tys. baryłek dziennie w analogicznym czasie rok wcześniej.
5. Wyniki eksportu
W sezonie 2016/2017 konkurencja wśród eksporterów zbóż jest ostra, przede wszystkim ze strony dostawców z rejonu Morza Czarnego. Nasili się ona jeszcze po zbiorach na półkuli południowej. Kraje basenu Morza Czarnego odnotowały bardzo korzystne wyniki produkcji zbożowej i potencjalnie będą jednymi z silniejszych konkurentów w walce o kluczowe rynki zbytu.
Unia Europejska utrzymuje wolniejsze tempo wywozu niż sezon wcześniej, z uwagi na gorsze wyniki produkcji zbożowej. Spadek ten odbywa się przede wszystkim kosztem zmniejszenia sprzedaży zagranicznej jęczmienia o 55%. Natomiast lepsze niż w poprzednim sezonie są wyniki wysyłki pszenicy miękkiej – o 9%. Wzrost eksportu pszenicy w pierwszych pięciu miesiącach sezonu handlowego uzyskano dzięki zintensyfikowaniu wywozu przez takiej kraje jak: Rumunia, Wielka Brytania oraz Polska.
Niemniej jednak według prognoz KE, wyniki sprzedaży zagranicznej pszenicy za cały sezon 2016/2017 będą sporo mniejsze niż sezon wcześniej co będzie odzwierciedleniem spadku wywozu tego gatunku z Francji, po słabych zbiorach, określanych nawet przez niektórych analityków jako katastrofalne, tj. spadek produkcji pszenicy miękkiej z ponad 40 mln ton w 2015 r. do zaledwie 28 mln ton.
6. Kurs walutowy
Kolejny już sezon silny dolar amerykański oddziałuje niesprzyjająco na wywóz z USA, dotyczy to będzie także zbóż. W ocenie specjalistów FAMMU/FAPA, oferta amerykańska ma coraz większe trudności z konkurowaniem z dostawami od innych wiodących eksporterów. Z kolei nieco słabsze euro wpłynie sprzyjająco na wysyłkę z Unii. Dzięki słabości rubla i hrywny – dostawy z Rosji I Ukrainy w dalszym ciągu będą wspierane.