Susza rozpoczęła się na początku września ur. i trwała do pierwszej połowy października, kiedy to odnotowywano obfite deszcze, przy czym w niektórych obszarach kraju opady były nadmierne. Niekorzystne dla ozimin były też późniejsze niskie temperatury. Temperatury na początku października zmniejszyły się poniżej średniej długoletniej, co spowolniło kiełkowanie pszenicy.
W UE kondycja zbóż ozimych jest dobra pomimo opóźnień w siewach. Gorzej przedstawia się sytuacja rzepaku, którego uprawy ucierpiały z powodu suszy.
Wczesną jesienią susza spowodowała utrudnienia w siewach zbóż ozimych w niektórych rejonach UE. Z kolei październikowe deszcze we Francji i Niemczech poprawiły kondycję gleb, jednak wpłynęły na opóźnienie prac polowych. Niskie temperatury spowolniły rozwój roślin. Podobnie opóźnienia spowodowane opadami deszczu odnotowały kraje wschodniej Europy, w tym Rumunia, północna Bułgaria i Węgry.
W odniesieniu do szacunków tegorocznych plonów MARS nie dokonał większych poprawek. Zwiększono nieznacznie oszacowanie plonów kukurydzy w UE z 6,82 t/ha do 6,83 t/ha. Oznacza to plony o 1,8% poniżej średniej pięcioletniej, jednak o 6,5% większe od zeszłorocznego, bardzo słabego wyniku. Plonowanie pszenicy w bieżącym roku zostało oszacowane na 5,62 t/ha.
4. Rosnąca produkcja bioetanolu w USA
Rekordowe zbiory kukurydzy w USA w sezonie 2015/2016 oceniane przez USDA na 386,75 mln to w połączeniu ze sporymi zapasami początkowymi prognozowanymi na 44,14 mln ton spowodowały, że podaż kukurydzy w Stanach w dalszym ciągu utrzymuje się na wysokim poziomie. Wyniki produkcji etanolu w ujęciu tygodniowym są w tym sezonie wyższe niż w tych samych okresach rok wcześniej.
Czytaj dalej na następnej stronie...