Życzenia na Boże Narodzenie
2024-12-23
Jakie będą zmiany w związku z wprowadzeniem od 2023 roku Krajowego Planu Strategicznego? Jak przygotować wnioski o dopłaty obszarowe? Tego mogli się dowiedzieć rolnicy, którzy uczestniczyli w Sielinku w pierwszym szkoleniu w ramach cyklu „Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi”. Szkolenia są organizowane wspólnie przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Wielkopolską Izbę Rolniczą.
– Zmiany klimatu są nieodwracalne, podobnie jak Krajowy Plan Strategiczny dla Polski wprowadza nieodwracalne zmiany, do których polskie rolnictwo musi się dostosować. Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi to wyjątkowe wydarzenie w skali całej Polski. Dzięki współpracy trzech instytucji jesteśmy w stanie dotrzeć do bardzo wielu rolników – mówił Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
I dodawał: – Jesteśmy dla Was (rolników – dod. red.) każdego dnia. Chcemy Was szkolić, pomagać i przyczyniać się do rozwoju rolnictwa.
– Krajowy Plan Strategiczny 2023 -2027 to efekt długich prac i konsultacji. Patrzmy na niego, jak na szansę, gdyż małe i średnie gospodarstwa będą możliwość uzyskania dofinansowań powyżej średniej unijnej. Dlatego chcemy dotrzeć do rolników i przekazywać wiedzę, tak by dopłaty uzyskiwane przez rolników były na jak najwyższym poziomie – mówił natomiast Mateusz Bukowski, dyrektor wielkopolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
– Wielkopolska zawsze słynęła i słynie z bardzo dobrej organizacji oraz nowoczesnego rolnictwa. Zmiany w obecnej perspektywie finansowej są bardzo duże. Odejście od maksymalizacji zysku na rzecz rolnictwa zrównoważonego jest bardzo dobrym krokiem, ale istotne jest doprecyzowanie szczegółów – pisał w liście minister Henryk Kowalczyk.
Ponadto, dodawał: – Ostateczna wersja Planu Strategicznego powstała po szerokich konsultacjach społecznych. Jestem przekonany, że wszystkie spotkania w ramach naszego forum będą przyczyniały się do budowy konkurencyjności polskiego rolnictwa oraz poprawy życia na obszarach wiejskich.
– Przyjeżdżając dzisiaj do Sielinka wspominałem 10 marca 2020 roku. To było ostatnie z cyklu spotkań Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi przed pandemią, które odbyło się właśnie w Sielinku. Wtedy wszyscy byliśmy pełni obaw i już wtedy dochodziły do nas głosy od samych rolników, aby połączyć siły i wspólnie zorganizować takie spotkania. Przez trzy lata pandemia nam to uniemożliwiła, ale cieszę się, że dzisiaj się to udało – mówił wojewoda Michał Zieliński.
I dodawał: – Te spotkania są poświęcone rolnikom. Styczeń to okres, w którym należy informować o zmianach w rolnictwie.