Kategorie
Zobacz również tu
-
Opłacalność produkcji rolniczej
2025-04-03 -
Handel zagraniczny wołowiną
2025-04-03 -
Skup zbóż według GUS
2025-04-03
Poznaj produkty
-
Termowentylator SANICO FH 901
2011-05-16 -
Mięso klopsowe z indyka
2011-04-28 -
Licznik elektroniczny K600
2013-12-12 -
Żelbetowe zbiorniki na gnojowicę Wolf System
2015-03-02 -
Zetor System- ładowacze czołowe - seria ZX
2016-02-26 -
Akcesoria AK0659
2011-12-14
60-lecie istnienia SITR
Na 2013 roku zaplanowano obchody 60-lecia Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Rolnictwa. Patronat nad tym wydarzeniem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba, który podkreślił, że jest to dobrą okazją do podsumowania wieloletniej działalności Stowarzyszenia, które przyczyniło się do rozwoju polskiego rolnictwa.

W ramach tego samego programu (IEE) realizowany był projekt BIO-HEAT, którego tematem było promowanie i rozpowszechnianie wykorzystania upraw roślin energetycznych o krótkiej rotacji w lokalnych systemach w ciepłownictwie miejskim we Wschodniej Europie oraz utworzenia nowych regionalnych plantacji roślin energetycznych w tych państwach. Projekt finansowany był przez Agencje ds. Konkurencyjności i Innowacji (EACI).
Od wielu lat rzeczoznawstwo rolnicze jest korporacyjnym znakiem firmowym SITR. W 2011 r. zmodyfikowany i unowocześniony system rzeczoznawstwa rolniczego jest zarządzany przez Centrum Rzeczoznawstwa Rolniczego (CEROL) pod nadzorem Rady Krajowej SITR. Z inicjatywy Zarządu Głównego zawód rzeczoznawcy rolniczego został w 2010 r. wpisany na listę zawodów Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
W latach 1971 – 1981 Stowarzyszenie wysłało 1000 absolwentów wyższych uczelni szkół rolniczych na praktyki farmerskie do Stanów Zjednoczonych, a w ostatnim dwudziestoleciu około 500 osób do Danii, Szwajcarii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji.
Stowarzyszenie SITR od 2001 r. przyznaje Nagrodę Statuetkę "Złotego Kłosa" instytucjom, przedsiębiorcom i osobom indywidualnym zasłużonym dla rozwoju rolnictwa i sektorów pokrewnych także za efektywną współpracę z naszym Stowarzyszeniem. Wydarzenie to ma charakter ogólnopolski gromadząc corocznie osoby związane z sektorem rolnym, między innymi rolników i przedsiębiorców wiejskich, przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, rządowych agencji rolnych, Kancelarii Prezydenta RP, posłów i senatorów RP, dyrektorów Ośrodków Doradztwa Rolniczego, instytucji i organizacji rolniczych.
Jednym z laureatów tej nagrody był między innymi Marcin Dulian długoletni dyrektor MODR Karniowice członek SITR Oddział w Tarnowie. Z kolei od 2010 r. inne wyróżnienie jakim jest statuetka AgroImpulsu (branżowy periodyk wydawany przez SITR) przyznawana jest wybranemu konstruktorowi oraz producentowi maszyny rolniczej za innowacyjne rozwiązanie techniczne i podjęcie się jego wdrożenia. Wręczenie tej wyjątkowej nagrody odbywa się na dorocznych Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach.
Z okazji jubileuszu istnienia stowarzyszenia wybity został okolicznościowy „Medal 60 lecia SITR.” Uhonorowani zostali nim szczególnie zasłużeni dla rozwoju wsi i rolnictwa członkowie stowarzyszenia oraz instytucje bez współpracy, których trudno byłoby sobie wyobrazić funkcjonowanie SITR.
SITR jest członkiem Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, największej organizacji skupiającej polskie i polonijne środowisko inżynierskie.
Początki stowarzyszeń technicznych w Europie sięgają drugiej dekady XIX wieku. Genezę polskich stowarzyszeń technicznych wywodzi się z powstałego 15 marca 1835 r. Towarzystwa Politechnicznego Polskiego w Paryżu. Jego zadaniem było ułatwienie znajdującym się we Francji emigrantom nauki w wyższych szkołach technicznych. Na czele Towarzystwa stanął tarnowianin generał Józef Bem i głównie dzięki jego staraniom zdołano umieścić w latach 1835-1836 w tych szkołach 81 Polaków. I jak wspomina prof. Bolesław Orłowski, historyk (z wykształcenia także inżynier), zachowały się interesujące dokumenty świadczące także o tym, jak wyglądały owe zebrania inżynierów polskich w owych czasach.
Na jednej z pożółkłych kart widnieje dyspozycja generała Bema, w związku z organizacją spotkania członków Politechnicznego Towarzystwa Polskiego. W żołnierskich, a więc krótkich słowach inżynier Bem wydał dyspozycję: „a za oprawę muzyczną odpowiada Pan Chopin”. Okazuje się, iż inżynierowie wtedy krzewili kulturę nie tylko techniczną, ale i humanistyczną. W ten sposób inżynierowie, ludzie techniki, umożliwiając Chopinowi publiczne występy wspierali genialnego człowieka, dla którego muzyka była największa pasją.
