| Autor: redakcja1

Popyt na produkty wytwarzane w produkcji rolniczej

W porównaniu z wynikami dwóch poprzednich edycji badania respondenci ocenili bieżący popyt na produkty rolne wytwarzane w ich gospodarstwach mniej pesymistycznie. Wartość salda odpowiedzi wzrosła w porównaniu z czerwcem 2024 r. oraz analogicznym miesiącem 2023 r. odpowiednio o 7,9 pkt i 10,6 pkt.

Popyt na produkty wytwarzane w produkcji rolniczej
Najbardziej niekorzystnie ocenili bieżący popyt użytkownicy gospodarstw specjalizujących się w produkcji roślinnej. Wśród nich największym pesymizmem wyróżnili się rolnicy uprawiający rzepak i rzepik, a także rośliny przemysłowe. Biorąc pod uwagę specjalizację produkcji, najmniej negatywne opinie dotyczące popytu na wytwarzane produkty rolne wyrazili prowadzący gospodarstwa rolne ukierunkowane na produkcję zwierzęcą. W tej grupie najgorsze oceny wyrazili rolnicy zajmujący się chowem koni i chowem trzody chlewnej. W przypadku producentów trzody chlewnej zarejestrowano największe spadki wartości sald w porównaniu z czerwcem 2024 r. oraz tym samym okresem 2023 r. odpowiednio o 17,2 pkt i 24,7 pkt.

Niezależnie od wielkości gospodarstw rolnych, większość respondentów sygnalizowało, że popyt na wytwarzane przez nich produkty rolne był poniżej ich oczekiwań. Najniższą wartość salda odpowiedzi zanotowano w grupie użytkowników gospodarstw o powierzchni użytków rolnych od 10 do 15 ha, a najwyższą wśród prowadzących gospodarstwa do 1 ha. Na ogół jednak oceny rolników były lepsze w porównaniu z dwoma poprzednimi edycjami badania, a jedyny spadek salda zarejestrowano w gronie prowadzących gospodarstwa rolne o powierzchni od 1 do 2 ha.


Tagi:
źródło: