Dnia 9 lipca 2014 roku Krajowa Rada Izb Rolniczych przekazała uwagi do rządowego projektu ustawy o zasadach realizacji programów polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020.
Ze względu na przesunięcie 25% środków z II do I filara Wspólnej Polityki Rolnej, a także okrojone środki na PROW 2014-2020, zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych konieczne jest wyodrębnienie znaczącej puli środków z Polityki Spójności z przeznaczeniem na infrastrukturę na obszarach wiejskich. Według KRIR pieniądze z PS powinny trafić na gospodarkę wodno-kanalizacyjna, oczyszczalnie ścieków i drogi. Stanowisko w tej sprawie było przekazywane w grudniu 2013 roku przedstawicielom Rządu RP.
Niemniej w przedstawionym rządowym projekcie samorząd rolniczy nie znalazł zapisów dotyczących działań bezpośrednio adresowanych na obszary wiejskie.
We wcześniejszych zapowiedziach rządu w ramach Polityki Spójności na działania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich miało zostać przeznaczonych 5,2 mld euro, w formie dedykowanych instrumentów we właściwych programach krajowych i regionalnych. Powyższe wsparcie miało się koncentrować na rozwoju przedsiębiorczości i lepszym wykorzystaniu kapitału ludzkiego, w tym reorientacji zawodowej rolników - 1,5 mld euro, rewitalizacji społecznej i infrastrukturalnej - około 2 mld euro oraz infrastrukturze wodno-kanalizacyjnej i przeciwpowodziowej - około 1,7 mld euro. Według ustaleń Rady Ministrów na dwa wyżej wymienione rodzaje infrastruktury miały zostać ukierunkowane środki w wysokości odpowiednio 1,2 mld euro i 0,5 mld euro. Z późniejszych zapowiedzi Pani Wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej – na obszary wiejskie miało być przeznaczone 4,5 mld euro.
Mając na uwadze powyższe Zarząd KRIR zgłosił konieczność uzupełnienia przepisów ustawy o konkretne przepisy stanowiące o wydzieleniu środków z Polityki Spójności, które miałyby trafić bezpośrednio na obszary wiejskie.
źródło: Gospodarz.pl/KRIR, foto:
Gospodarz.pl