W ramach nowej WPR Copa-Cogeca przyjęła z zadowoleniem opracowanie szerokiego zakresu skutecznych dobrowolnych narzędzi zarządzania ryzykiem, które mają być dostępne dla unijnych rolników. Należą do nich miedzy innymi: instrumenty współfinansowania składek ubezpieczeniowych związanych z chorobami roślin i zwierząt oraz ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi czy rekompensaty za straty w ramach funduszy wzajemnych w przypadku chorób roślin i zwierząt, katastrof ekologicznych lub utraty dochodów. Copa-Cogeca domaga się poszerzenia i wzmocnienia zakresu tych narzędzi, tak aby pozwoliły one na lepszą walkę z wahaniami na rynkach, poważnymi konsekwencjami ognisk chorób roślin i zwierząt oraz skrajnymi warunkami meteorologicznymi. Niemniej jednak, narzędzia te powinny jedynie uzupełniać istniejący system płatności bezpośrednich oraz instrumentów zarządzania rynkiem, a nie zastępować go.
Współistnienie wszystkich tych instrumentów, wraz z programami krajowymi, uznaje się za kluczowe. Według Copa-Cogeca dostępność różnych narzędzi zarządzania ryzykiem, w tym systemów podatku dochodowego mających wpływ na niestabilność dochodów wynikającą ze zmiany klimatu, powinna mieć raczej charakter uzupełniający. Takie podejście powinno pozwolić rolnikom na skorzystanie z szerokiego wachlarza narzędzi pokrywających różnorakie zagrożenia, niezależnie od tego, czy są one gospodarcze, klimatyczne czy sanitarne, bez stosowania podejścia obowiązkowego.
Jeśli chodzi o polisy ubezpieczeniowe w Europie, jesteśmy zdania, ze potrzeba dalszych inwestycji zasobów na szczeblu Komisji celem:
-
Poprawienia konkurencyjności pomiędzy państwami członkowskimi na rynkach ubezpieczeń w celu zapewnienia lepszego pokrycia ryzyka i odpowiednich wymagań kontraktowych. Nie powinno to być oparte na podejściu obowiązkowym, ale powiązane z jasno określonymi korzyściami dla użytkowników końcowych.
-
Przeanalizowania wartości dodanej i tego, w jakich okolicznościach opracowanie programów ubezpieczeń opartych na wskaźnikach pogodowych może przyczynić się do innowacyjnych rozwiązań, zredukowania kosztów administracyjnych i ułatwienia oceny strat.
-
Przeanalizowania możliwości związanych z informacjami opartymi na danych z satelity oraz przygotowania integrowanego systemu wczesnego ostrzegania, który rolnicy mogliby wykorzystywać w codziennych działaniach (np. w kontekście zarządzania uprawami).
-
Poprawienia dostępnych publicznie informacji na temat ryzyka w kontekście zasobów naturalnych, ustanowienia systemu wczesnego ostrzegania oraz, w miarę możliwości, porównywalnych danych we wszystkich państwach członkowskich UE i krajach trzecich.