| Autor: redakcja1

Według GUS zbiory zbóż wyniosły w tym roku 35 mln ton i były o 2,4% niższe niż przed rokiem

Główny Urząd Statystyczny opublikował w środę (18.12.2024) swoje szacunki tegorocznej produkcji głównych upraw. Według raportu GUS w tym roku obniżyła się (r/r) produkcja zbóż, rzepaku i owoców, ale wzrosła w przypadku ziemniaków i buraków cukrowych. Jednocześnie zbiory warzyw były zbliżone do tych z 2023 roku.

Według GUS zbiory zbóż wyniosły w tym roku 35 mln ton i były o 2,4% niższe niż przed rokiem
Rezultaty wynikowego szacunku produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2024 r. przedstawiają się następująco:
  • zbiory zbóż ogółem ocenia się na 35,0 mln t, tj. o ok. 2,4% mniej od zbiorów ubiegłorocznych;
  • produkcję zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi szacuje się na 25,4 mln t, tj. o ok. 4,1% mniej od zbiorów ubiegłorocznych;
  • zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się na ok. 3,3 mln t, tj. o ok. 12,6% mniej od zbiorów ubiegłorocznych;
  • zbiory ziemniaków (łącznie z produkcją w ogrodach przydomowych) szacuje się na ok. 5,9 mln t, tj. o ok. 5,9% więcej od zbiorów uzyskanych w roku ubiegłym;
  • zbiory buraków cukrowych ocenia się na ok. 18,5 mln t, tj. o ok. 9,0% więcej od zbiorów uzyskanych w 2023 roku;
  • produkcję warzyw gruntowych ocenia się na ok. 3,8 mln t, tj. na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego;
  • ocenia się, że zbiory owoców z drzew wynoszą 3,7 mln t, tj. o 14,4% mniej od produkcji ubiegłorocznej;
  • zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na niespełna 0,5 mln t, tj. o ok. 14,9% mniej od zbiorów w 2023 roku.

Zboża

Produkcję zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi szacuje się na 25,4 mln t, tj. o ok. 4,1% mniej od uzyskanej w 2023 roku.

Zbiory zbóż powszechnie prowadzono w drugiej połowie lipca. Warunki pogodowe sprzyjały na ogół prowadzeniu prac żniwnych. W pierwszej dekadzie sierpnia na obszarze całego kraju zakończono żniwa zbóż ozimych i jarych.

Na podstawie prowadzonych szacunków, ocenia się, że powierzchnia uprawy zbóż ogółem w 2024 r. wyniosła około 7,1 mln ha, w tym powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi - około 5,7 mln ha, z tego:
  • pszenicy ok. 2,4 mln ha;
  • żyta ok. 0,7 mln ha;
  • jęczmienia ok. 0,7 mln ha;
  • owsa ponad 0,5 mln ha;
  • pszenżyta ponad 1,1 mln ha;
  • mieszanek zbożowych ok. 0,3 mln ha.

Kukurydza (rekord)

Zbiory kukurydzy na ziarno wyszacowano na 9,4 mln t (rekord), tj. o 2,7% więcej od zbiorów ubiegłorocznych. Zbiory kukurydzy na zielonkę wyszacowano na 30,0 mln t, tj. o 5,3% więcej niż w roku ubiegłym.

Warunki pogodowe w bieżącym roku nie sprzyjały na ogół dynamicznemu wzrostowi i rozwojowi roślin kukurydzy. Z powodu niskiej temperatury gleby w okresie wiosny, siewy kukurydzy były rozciągnięte w czasie i trwały od początku trzeciej dekady kwietnia do połowy maja. Wschody roślin były wydłużone i nierównomierne. Korzystne warunki pogodowe w czerwcu spowodowały przyśpieszenie wzrostu roślin. W kolejnych miesiącach warunki wzrostu i rozwoju roślin kukurydzy były regionalnie zróżnicowane. W wielu rejonach kraju wystąpiło znaczne przesuszenie gleby powodujące słabsze wykształcenie kolb i słabsze ich zaziarnienie, a na glebach lżejszych także podsychanie roślin. W rejonach kraju, gdzie opady były bardziej regularne, warunki wegetacji kukurydzy były korzystne. Rośliny osiągnęły właściwą masę i wysokość, a kolby były dobrze wypełnione ziarnem.

Plonowanie roślin jest zatem zróżnicowane regionalnie, a nawet lokalnie. W rejonach z dużym niedoborem opadów zbiór kukurydzy na zielonkę rozpoczęto w drugiej dekadzie sierpnia, a zbiór kukurydzy na ziarno w drugiej połowie września. Powszechnie zbiór kukurydzy na ziarno prowadzono w październiku. Dzięki korzystnym warunkom agrometeorologicznym w okresie zbioru, notowano niską wilgotność zbieranego ziarna kukurydzy – na poziome 25% i niższym, co miało wpływ na redukcję kosztów dosuszania.

Ocenia się, że powierzchnia uprawy kukurydzy na ziarno zwiększyła się w porównaniu z ubiegłoroczną o ok. 1,7% i wyniosła blisko 1,3 mln ha. Szacuje się, że plony kukurydzy na ziarno wyniosą 73,6 dt/ha i będą większe od ubiegłorocznych o ok. 0,7 dt/ha, tj. o 1,0%. Zbiory kukurydzy na ziarno oszacowano na ok. 9,4 mln t, tj. o ok. 2,7% więcej od ubiegłorocznych.

Szacuje się, że powierzchnia kukurydzy uprawianej na zielonkę jest większa od ubiegłorocznej o ok. 5,8% i wynosi ponad 0,6 mln ha. Ocenia się, że plony kukurydzy na zielonkę w bieżącym roku wyniosą 464 dt/ha i będą niższe o ok. 0,4% od ubiegłorocznych. Zbiory kukurydzy na zielonkę ocenia się na ok. 30,0 mln t, tj. o 5,3% więcej od uzyskanych w 2023 r.

Rzepak i rzepik

Zbiory rzepaku i rzepiku oszacowano na 3,3 mln t, tj. o ok. 12,6% mniej od ubiegłorocznych

Żniwa rzepaku i rzepiku rozpoczęto w pierwszej dekadzie lipca (ok. dwa tygodnie wcześniej niż w poprzednich latach), a powszechnie prowadzono w trzeciej dekadzie miesiąca. Prace żniwne przebiegały sprawnie i na początku sierpnia zostały zakończone Nasiona rzepaku z tegorocznych zbiorów są dobrej jakości i wykazują wysoki stopień zaolejenia (ponad 40%).

Ocenia się, że powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku w bieżącym roku zmniejszyła się w porównaniu z rokiem ubiegłym o ok. 8,4% i wynosi ok. 1,0 mln ha. Zbiory rzepaku i rzepiku oszacowano na 3,3 mln t, tj. o ok. 12,6% mniej od ubiegłorocznych.


Tagi:
źródło: