Gala rozdania nagród laureatom 42. Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych odbyła się 8 czerwca na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. By uzyskać tytuł laureata eliminacji centralnych i stypendium, uczniowie muszą wykazać się wiedzą z zakresu produkcji roślinnej i zwierzęcej, agrobiznesu, gastronomii, technologii żywności, mechanizacji rolnictwa, ochrony i inżynierii środowiska, architektury krajobrazu, leśnictwa czy weterynarii.
- Celem naszego programu stypendialnego jest zachęcenie i motywowanie do dalszej edukacji najzdolniejszych uczniów, chcących działać na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Pierwszy etap (stypendium dla laureatów Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych) ma charakter nagradzający i motywacyjny. Wielu stypendystów wyłonionych na tym etapie, po zakończeniu szkoły średniej decyduje się na kontynuację nauki na specjalistycznych rolniczych uczelniach wyższych – mówi Barbara Rozmysł, specjalista ds. projektów społecznych w Banku BGŻ BNP Paribas.
Fundacja Banku BGŻ BNP Paribas realizuje autorski Program „Agrotalenty” od 2012 roku. Jest on skierowany do młodych osób zainteresowanych rolnictwem i rozwojem obszarów wiejskich, a jego celem jest doskonalenie wiedzy i umiejętności młodzieży w zakresie rolnictwa oraz odpowiednie przygotowanie ich do przyszłego zawodu. Pośrednio program przyczynia się do rozwoju polskiej wsi poprzez wzrost innowacyjności i modernizację rolnictwa. Od 2012 roku wsparcie w ramach programu Agrotalenty otrzymało już 270 młodych uczniów.
W ramach Programu przyznawane są również Stypendia Pomostowe dla najlepszych studentów kierunków rolniczych. Tylko w 2017 roku, w ramach VI edycji Programu, Fundacja przyznała stypendia 50 uczniom i studentom.