| Autor: redakcja12

Jak dobrze wykonać siew?

Termin siewu i właściwa obsada stanowią podstawę dobrej kondycji plantacji i plonowania. Dotyczy to wszystkich roślin uprawnych, a odpowiednie przygotowanie pola jest nie mniej ważnym elementem. O ile uprawki przedsiewne w zasadzie można powtórzyć, np. zabronować dwukrotnie a nie jednokrotnie, to samego siewu powtórzyć się nie da. Dlatego agronomowie PROCAM Polska zwracają uwagę, że musi on od razu być wykonany na wysokim poziomie.

Jak dobrze wykonać siew?

Jęczmień ozimy

 
Jęczmień – najmniej mrozoodporne zboże – jest szczególnie wrażliwy na termin siewu. Dlatego warto zadbać, by chłodna pogoda po wschodach stymulowała przez dłuższy czas rozbudowę systemu korzeniowego, a nie części nadziemnej. Forma ozima wytwarza więcej korzeni niż jara, a robi to głównie jesienią. Dlatego dochowanie optymalnego terminu jest kluczowe. Wczesny siew jest korzystniejszy, bo warunkuje lepszy rozwój przed zimą, co zwiększa prawdopodobieństwo dobrego plonowania. Minusem jest nadmierny wzrost wegetatywny, sprzyjający atakowaniu roślin przez mączniaka, uszkadzaniu ich przez ploniarkę zbożówkę, czy tez choroby wirusowe i wyprzeniu podczas śnieżnych zim.
 
Jęczmień krzewi się dobrze i wypuszcza od kilku do kilkunastu źdźbeł, zwłaszcza gdy jest posiany rzadziej, jednak źdźbła boczne są mniej wartościowe. Żadne z nich nie dorównuje pędom głównym jeśli chodzi o dorodność kłosów. Dlatego, gdy uprawiamy odmianę browarną, siejemy gęściej, by ograniczyć krzewistość.
 
Rozwój przedzimowy i ilość wykształconych jesienią pędów jest kluczowy dla dobrego plonowania. Formy wielorzędowe wytwarzają pęd główny i 2-3 pędy boczne, a dwurzędowe 3-4 pędy boczne. Duże różnice w siewie pomiędzy poszczególnymi odmianami wynikają również z przynależności odmian do grupy roślin dnia krótkiego, długiego lub pośredniego. Efektem tego podziału jest szybszy okres strzelania w źdźbło odmian dnia krótkiego. Odmiany dnia długiego, które z reguły są odmianami wielorzędowymi, kończą swój rozwój wegetatywny, kiedy dzień staje się dłuższy niż 14 godzin. Natomiast odmiany dnia pośredniego można wysiewać późnej niż odmiany dnia krótkiego. W związku z tym, odmiany dnia krótkiego należy wysiać najwcześniej, ale nie przed terminem, bo grozi to strzelaniem w źdźbło już jesienią. Tak wygląda w teorii, ale podział ten jest trudny do zastosowania w praktyce, bo firmy hodowlane nie charakteryzują w naszym kraju jeszcze odmian w ten sposób. Określenie optymalnego terminu siewu jęczmienia ozimego jest trudne.
 
Z wielu badań wynika, że najlepszym terminem siewu jęczmienia ozimego w głównych regionach jego uprawy (Polska południowo-zachodnia i zachodnia) jest druga dekada września, inne jednak mówią o trzeciej dekadzie. Zgoda panuje co do tego, że pierwsza połowa września jest terminem zbyt wczesnym.
 
Reasumując, w optymalnym terminie siewu wystarcza obsada 280-350 ziarniaków na 1 m2, co daje ok. 125-175 kg ziarna na 1 ha. Siewy późne wymagają zwiększenia obsady i masy wysiewu o 10-15%.

W przypadku późniejszych terminów siewu pomocny może być jęczmień hybrydowy, który siany nawet w październiku potrafi sobie poradzić, jednak pamiętać należy, że powinien on mieć prawie o połowę mniejszą obsadę.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: