Gęstość wysiewu nie rodzi się w głowach teoretyków, lecz zależy od wymagań świetlnych i typu odmiany. Odmiany mniej wymagające (Norin, Gustav) nie zmniejszają liczby kłosków w kłosie ani kwiatków w kłosku. Odmiany o wyższych wymaganiach (Florian, Ennsio) zmniejszają plon ziarna z kłosa na tyle mocno, że nawet zwiększenie liczby kłosów na metr kwadratowy tego nie rekompensuje. Zbyt gęsty łan oznacza również zwiększoną podatność na wyleganie i choroby grzybowe zwłaszcza mączniaka. Jedynym plusem gęstego łanu jest łagodzenie obniżki plonu w warunkach uniemożliwiających krzewienie produktywne.
Żyto i pszenżyto ozime
Termin siewu żyta oraz pszenżyta, podobnie jak pszenicy, powinien zapewnić dobre rozkrzewienie przed zimą. To następuje przy skracającym się dniu i wysokiej wilgotności gleby, a więc terminowy siew powoduje optymalizację warunków wzrostu. Późny siew przynosi identyczne skutki jak w przypadku pszenicy. Do tego dodać należy uboższy, płytszy system korzeniowy i hartowanie przy mniejszej ilości liści. Skutek: gorsze przezimowanie i mniejszy wigor wiosenny. Jak wynika z badań, termin siewu jest najważniejszym z 7 czynników warunkujących wysokość plonowania. Pamiętajmy, żeby zmieścić się między 5 września (wschód kraju i przedgórza) a 5 października (Zachodnie Pomorze). Za wczesny siew również nie jest dobry, grozi on bowiem zbyt bujnym rozkrzewieniem przed zimą, a następnie wypieraniem.
Gęstość siewu zależy od kompleksu glebowego, przedplonu i terminu, a wynosi on 200-300 ziaren na m2. W przypadku żyt hybrydowych na początku września wystarczy wysiać 150-170 ziaren/m2, w połowie września – 180-200 ziaren/m2, a pod koniec września na początku października - 200-220 ziaren/m2.
Pszenżyto ozime siejemy około 10-15 września na Suwalszczyźnie, Podlasiu, Warmii i Mazurach. Nieco później w Wielkopolsce, na Opolszczyźnie i Ziemi Lubuskiej – od 20- 30 września. Najpóźniej - tylko na Pomorzu Szczecińskim – w I dekadzie października. W pozostałej części kraju siać należy pomiędzy 15-25 września. Oczywiście przebieg pogody może mieć wpływ na termin, tu pamiętać należy, że im jest on mniej korzystny, tym wcześniej siejemy. Norma wysiewu dla pszenżyta ozimego wynosić powinna 260-380 ziaren na m2, w zależności od jakości gleby oraz terminu siewu. Obsadę zwiększamy o 10%-15% przede wszystkim wtedy, gdy siew jest opóźniony, ale także w monokulturze. Pszenżyto ozime dobrze się krzewi i słabo reaguje na gęstość siewu, lecz tylko wtedy, gdy posiane jest w terminie.
Czytaj dalej na nastepnej stronie...