| Autor: redakcja12

Jak dobrze wykonać siew?

Termin siewu i właściwa obsada stanowią podstawę dobrej kondycji plantacji i plonowania. Dotyczy to wszystkich roślin uprawnych, a odpowiednie przygotowanie pola jest nie mniej ważnym elementem. O ile uprawki przedsiewne w zasadzie można powtórzyć, np. zabronować dwukrotnie a nie jednokrotnie, to samego siewu powtórzyć się nie da. Dlatego agronomowie PROCAM Polska zwracają uwagę, że musi on od razu być wykonany na wysokim poziomie.

Jak dobrze wykonać siew?
Gęstość wysiewu nie rodzi się w głowach teoretyków, lecz zależy od wymagań świetlnych i typu odmiany. Odmiany mniej wymagające (Norin, Gustav) nie zmniejszają liczby kłosków w kłosie ani kwiatków w kłosku. Odmiany o wyższych wymaganiach (Florian, Ennsio) zmniejszają plon ziarna z kłosa na tyle mocno, że nawet zwiększenie liczby kłosów na metr kwadratowy tego nie rekompensuje. Zbyt gęsty łan oznacza również zwiększoną podatność na wyleganie i choroby grzybowe zwłaszcza mączniaka. Jedynym plusem gęstego łanu jest łagodzenie obniżki plonu w warunkach uniemożliwiających krzewienie produktywne.
 

Żyto i pszenżyto ozime

 
Termin siewu żyta oraz pszenżyta, podobnie jak pszenicy, powinien zapewnić dobre rozkrzewienie przed zimą. To następuje przy skracającym się dniu i wysokiej wilgotności gleby, a więc terminowy siew powoduje optymalizację warunków wzrostu. Późny siew przynosi identyczne skutki jak w przypadku pszenicy. Do tego dodać należy uboższy, płytszy system korzeniowy i hartowanie przy mniejszej ilości liści. Skutek: gorsze przezimowanie i mniejszy wigor wiosenny. Jak wynika z badań, termin siewu jest najważniejszym z 7 czynników warunkujących wysokość plonowania. Pamiętajmy, żeby zmieścić się między 5 września (wschód kraju i przedgórza) a 5 października (Zachodnie Pomorze). Za wczesny siew również nie jest dobry, grozi on bowiem zbyt bujnym rozkrzewieniem przed zimą, a następnie wypieraniem.
 
Gęstość siewu zależy od kompleksu glebowego, przedplonu i terminu, a wynosi on 200-300 ziaren na m2. W przypadku żyt hybrydowych na początku września wystarczy wysiać 150-170 ziaren/m2, w połowie września – 180-200 ziaren/m2, a pod koniec września na początku października - 200-220 ziaren/m2.
 
Pszenżyto ozime siejemy około 10-15 września na Suwalszczyźnie, Podlasiu, Warmii i Mazurach. Nieco później w Wielkopolsce, na Opolszczyźnie i Ziemi Lubuskiej – od 20- 30 września. Najpóźniej - tylko na Pomorzu Szczecińskim – w I dekadzie października. W pozostałej części kraju siać należy pomiędzy 15-25 września. Oczywiście przebieg pogody może mieć wpływ na termin, tu pamiętać należy, że im jest on mniej korzystny, tym wcześniej siejemy. Norma wysiewu dla pszenżyta ozimego wynosić powinna 260-380 ziaren na m2, w zależności od jakości gleby oraz terminu siewu. Obsadę zwiększamy o 10%-15% przede wszystkim wtedy, gdy siew jest opóźniony, ale także w monokulturze. Pszenżyto ozime dobrze się krzewi i słabo reaguje na gęstość siewu, lecz tylko wtedy, gdy posiane jest w terminie.

Czytaj dalej na nastepnej stronie...


Tagi:
źródło: