Kategorie
Zobacz również tu
-
2025-04-18
-
Życzenia Wielkanocne
2025-04-17 -
Wielkanocny koszyk jakości IJHARS - PIECZYWO
2025-04-16
Poznaj produkty
-
Roztrząsacz obornika SIP ORION 35 ALP
2020-07-23 -
Ruszta grzewcze
2017-09-12 -
PIASKARKA KOMUNALNA DROGOWA MINI 500 L
2013-11-22 -
Ciągnik Steyr Profi CVT Agroperfekt
2020-07-17
Prezydent podpisał ustawę o grupach producenckich
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o grupach producenckich. Nowe przepisy mają zachęcić do współpracy rolników poprzez większe uczestnictwo w grupach producenckich.
W Polsce największe sukcesy odnoszą Grupy Producentów Owoców i Warzyw. Od wejścia Polski do Unii Europejskiej otrzymały one na inwestycje już 7,5 mld zł ze środków unijnych. Przynależność do takich grup ma wiele zalet. Producenci z grup owoców i warzyw mają przede wszystkim dostęp do specjalistycznego sprzętu i infrastruktury związanej ze zbiorem, przechowywaniem, magazynowaniem oraz przygotowywaniem i konfekcjonowaniem do sprzedaży. Taka infrastruktura umożliwia dostosowanie produkcji do wymogów stawianych przez rynek w odniesieniu do jej jakości i ilości. Grupy producentów umożliwiają konsolidowanie produkcji pojedynczych członków w duże partie jednolitego towaru o ustandaryzowanej jakości - zachwala ARiMR.
Zaletą płynącą z przynależności do grupy producentów jest też niewątpliwie ich silna pozycja w negocjacjach z sieciami handlowymi. Wiadomo przecież, że rynek stanowią dziś odbiorcy hurtowi, duże platformy logistyczne, sieci handlowe czy importerzy zagraniczni. Dlatego grupy producentów stają się podstawowym ogniwem pomiędzy produkcją, a szeroko rozumianym handlem. Konsolidowanie po stronie podaży za pośrednictwem grup i organizacji producentów staje się wręcz gospodarczą koniecznością, która docelowo poprawia pozycję rynkową producentów owoców i warzyw - podkreślają eksperci zajmujący się rynkami rolnymi.
Niemniej istotny jest także potencjał przechowalniczy grup. Dzięki unijnym środkom mają one dostęp do najnowszych technologii przechowywania, np. w chłodniach z kontrolowaną atmosferą albo w chłodniach z obniżoną zawartością tlenu. To sprawia, że czas wysyłki produktu może być bardziej elastyczny. Dlatego wiele grup świetnie sobie poradziło z łagodzeniem skutków rosyjskiego embarga - jabłka z ubiegłorocznych zbiorów do dziś przechowywane są w chłodniach i sukcesywnie sprzedawane. Do tego grupy producentów mogą aktywnie poszukiwać nowych kanałów dystrybucji i dywersyfikować rynki zbytu. Uczestnictwo w takiej organizacji to także korzyści dla samych rolników, gdyż zyskują oni większy dostęp do rynku.
W dniach 3-4 listopada odbędzie się V Ogólnopolskie Forum Grup Producentów Rolnych, na którym zostaną poruszone istotne kwestie dla funkcjonowania grup producenckich w Polsce. Relację z tego wydarzenia będzie można śledzić na Portalu Gospodarz.pl. Zapraszamy!
